29. září 2017

SVAČÍME: Pribiňákový pohár s ovocem a karobovými kousky

Opět sahám do archívu dobrot cílených pro děti :-) Tento jednoduchý dezert jsem Klaudince vymýšlela loňský rok k svátku. Dostala ještě dvě knížky ale vrtěla hlavou, že nechce. Chtěla jen tohle, což mě samozřejmě moc potěšilo :-D

Je zároveň také skvělou a sytou svačinou. Bez pochyb zachutná jak malým, tak i velkým :-) Je připravený snadno a rychle, i přes svůj odpočinek v lednici, a je naprosto výborný. Dá se vytvořit na nespočet způsobů a manžel by ho mohl jíst pořád :-)


SUROVINY

  • Plnotučný tvaroh
  • Smetana ke šlehání 33%
  • Borůvky
  • Banán
  • Karob
  • Karobové kousky


POSTUP

Nejdříve si vyšleháme 33% smetanu. Následně si tvaroh rozdělíme na dvě poloviny, které dáme do dvou misek a rozdělíme k nim půl na půl vyšlehanou smetanu. Do jedné z misek přidáme karob podle chuti a obě verze postupně zašleháme.

Připravíme si skleničku - já zvolila skleničku od přesnídávky, ale můžete zvolit i něco většího. A začneme vrstvit :-)

Nejdřív přidáme borůvky, následně karobovou část pribiňáku, pak přijde na řadu banán nakrájený na plátky, světlý pribiňák a na vrch vyskládáme karobové kousky. Ty jsem pořídila na countrylife.cz ale momentálně je tam nemohu najít. Určitě si ale dezert můžete ozdobit dle vlastní chuti :-)

Není potřeba ničím doslazovat. Necháme ho minimálně pár hodin odpočinout v lednici, aby se hezky odležel a pak můžeme podávat :-)




Tak ať nejen dětem, ale také Vám moc chutná! :-)

28. září 2017

ZDRAVÉ NÁKUPY: Himalájská růžová sůl

Himalájskou růžovou sůl jsem si oblíbila již před pár lety. Bylo to hlavně z důvodu, že dle mé chuti solí o dost víc, než sůl klasická rafinovaná - tím pádem solím méně a hlavně je zdravější. Stačí jen špetka a jídlo je dostatečně slané. Také mě baví její růžové zabarvení, i přes můj odpor k růžové barvě :-D No a od té doby je jednou ze surovin, které nám opravdu nesmí v kuchyni chybět.

Když napíšu přímo to, co má na webu countrylife, jelikož sůl kupuji hlavně jejich, tak je tedy nerafinovaná -  což znamená, že nebyla upravena chemickými látkami a zachovala si tak svou podobu z přírody. Neobsahuje tedy konzervační ani protispékavé látky, jako soli rafinované. 

Pochází z Pákistánu ze solného dolu Khewra v provincii Punjab. Svůj název získala díky Himálajím, které se nachází jen 200 kilometrů od dolu. Jedná se o druhý největší solný důl na světě a již od 16. století se odtud sůl vyváží do světa. Himalájské pohoří se táhne celým asijským kontinentem, přes Čínu až po Indii.


VZNIK

Himalájská sůl vznikla odpařováním a krystalizací evaporitových ložisek mořské vody. Následně byla pokryta vrstvou lávy a tak si zachovala svoji krystalickou čistotu až do doby, kdy ji objevili lidé a začali těžit. Dodnes je ručně těžena a poté prodávána na trzích a vyvážena do světa.

Růžová je kvůli příměsi čistého železa, které má původ v lávě.


OBSAHUJE

Celkem 84 přírodních složek a minerálů, které jsou nezbytné pro zdraví.

Například:

  • Horčík
  • Mangan
  • Draslík
  • Železo
  • Vápník
  • Fosfor
  • Selen
  • Zinek
  • Měď
  • Jód

Jód je do klasické rafinované soli přidáván uměle. V této soli je sice přirozeně, ale i tak je lepší ho doplňovat také dalšími potravinami - mořské ryby, mořské řasy, višně, třešně, vejce, fazolky, rajčata apod.

Také například Vincentka je plná jódu :-)


POZITIVA

  • Hydratuje
  • Zesiluje kosti
  • Snižuje krevní tlak
  • Odstraňuje překyselení
  • Podporuje a posiluje metabolismus
  • Podpora cévního a dýchacího systému
  • Rozpouští a odstraňuje z těla toxiny 
  • Předchází onemocnění štítné žlázy
  • Stimuluje oběhovou soustavu
  • Podporuje zdravý spánek
  • Vyživuje ledviny a žlučník


POUŽITÍ

  • Do vaření/pečení
  • Do koupele (ekzematici)
  • Dekorace do svícnů či váz




Růžová sůl je také výborným prostředkem proti astmatu a alergiím. Mívá jedinečnou schopnost uvolňovat zahuštěné sekrety z plic a zastavovat nadměrnou vodnatou sekreci hlenu z nosu. Lze ji užívat také pro léčebné účely – působí totiž jako přírodní antihistamin. Doporučuje se pít 2-3 sklenice vody s malým přídavkem růžové soli.

Z mého pohledu by se to, i přes volbu této soli, nemělo se solením přehánět a stále by měly být zachovány původní chutě potravin.

U dětí je solení vhodné kolem 1. roku života ale pokud ho odložíte, tak se určitě nic nestane. Sůj je všude možně - od pečiva až po tvrdé sýry. Proto na to berte ohledy a zbytečně nesolte.


Zdroje informací:

27. září 2017

PŘIKRMUJEME: Téééda, ta má ale jazyk!

Na jednu stranu mě to už nebaví vysvětlovat, ale na tu druhou není den, kdy by se někdo nedivil a vysvětlovat prostě "musím" a to je vážně už docela únavné, i když to samozřejmě nikdo nemyslí zle.

V určitých případech mi to ale přijde až krapet úchylné, když třeba nějaký chlap prohlásí něco v tom smyslu, že se jí to jednou bude hodit, anebo ho na ní začne vyplazovat taky. Eh, to prosím nedělejte.
 
Ale abych začala od začátku.

Sofinka se narodila s velkým jazykem, který se jí nevešel do pusy. Na ultrazvuku nic nebylo vidět a nic nikomu nepřišlo podezřelé. Až na tom posledním těsně před porodem bylo vidět, že má jazyk pořád venku a různě ho vyplazuje. Nám to přišlo docela roztomilé a smáli jsme se tomu, jak vtipně to vypadá. To jsme ale nevěděli, co nás čeká.


POROD A ŠESTINEDĚLÍ

Narodila se císařským řezem s váhou 3,91kg, takže byla docela velká. Do toho ten jazyk a měla i takové oteklé oči. Což se personálu nelíbilo a padlo něco o známkách Downova syndromu, ale to jsem hned vypustila a dělala jsem, že nic neslyším. Pro jistotu se jí v porodnici odebrala krev, aby se zjistilo, jestli má všechny chromozomy v pořádku. Přišla za mnou nějaká specialistka s papíry, které jsem musela podepsat, ale uklidňovala mě, že to nic být nemusí.

Docela jsme kvůli té velikosti jazyka bojovaly s kojením, protože se nemohla správně přisát a já měla prsa jak zkamenělé konve. Byly mi doneseny savičky, že jsou lepší jak klobučky, tak abych to zkusila s nimi. I přes to, že se mi to příčilo, jsem to zkusila ale bez efektu. Chvíli se zdálo, že se chytá, ale nevydrželo jí to (naštěstí) moc dlouho. Když pak přišla jiná sestra, tak jsem jí rovnou řekla, že savičky nechci, že nepotřebuju s takovým problémem rozhodit kojení a že to určitě zvládneme i bez toho.

Snažila jsem se odsávat pístovou odsávačkou, což byl pro mě horor. Bože můj, to byla tak neskutečná dřina a bolest až to snad neni možný. Ždímala jsem každou kapku a nic se pořádně nehromadilo, i když jsem se ždímala i půl hodiny. Vůbec to nešlo i kdybych se na hlavu stavěla. Aspoň jí nedokrmovaly UM, ale dávaly jí to mé odstříkané a díky bohu za to, že jsme šly třetí den domu.

Kojení jsme tak nějak zvládaly, bojovaly jsme co se dalo a zvládly jsme to i díky tomu, že byla a je Klaudinka stále kojená. Nevím, co bych dělala bez takové živé chodící odsávačky :-) Problém byl ale v tom, že byla Sofinka strašně uplakaná a furt se chtěla jen chovat nebo kojit. V 9 dnech se u ní objevila moučnivka a samozřejmě to přešlo i na mně - tedy moje prsa. Já už nevěděla co s ní a ze zoufalství jsem sahala po dudlíku, i když se mi děsně příčí. V tu chvíli jsem ale objevila první (a jedinou) výhodu toho velkého jazyka a to takovou, že se jí přes něj ten dudlík nevešel do pusy. Začala jsem se normálně smát, protože mi přišlo, že se tohle prostě nedá vymyslet a potvrdilo se to, jací jsou děti učitelé :-)

Zhruba po měsíci přišly výsledky krve. Vyšlo, že je naprosto zdravá, nic co by bylo jinak. Tak jsme si konečně ulevily a chvíli byl klid.


ZAČÍNÁME PŘIKRMOVAT

V 5 měsících jsme začali s příkrmy. Zvolila jsem formu BLW právě kvůli tomu jazyku, aby si všechno mohla řídit sama a vypadalo to, že to bude fungovat. Nejdříve zeleninu hlavně zkoumala a sála. Vysávala z ní šťávu a zkoumala konzistenci, vzhled a barvu.

Pak ale zjistila, že může jíst i jiné věci a najednou se do všeho začala hrnout. Tím jak se hrnula se víc a víc dávila a ve finále vše vyzvracela. Jazyk jí bránil v tom, tu potravu zpracovat. Buď jí ten kousek hodil do krku, že se začala dávit (což je obranný reflex) anebo jí ten kousek vystrčil ven.

Viděla jsem na ní, jak moc by chtěla jíst a jak s tim pak následně bojuje a nakonec i přes tu práci vůbec nic nesní. Byl to stres jak pro ní, tak i pro mě a proto jsme postupem času příkrmy úplně zrušily a byla opět plně kojená.

Když přicházelo léto, tak jsem zase postupně zkoušel aspoň syrové kousky na olizování a žužlání. V té době jsme navíc měnili pediatra, který o všem věděl a tím, že Sofinka prospívala jak měla, tak s tím neměl problém. Sám řikal, že je důležité, aby se seznamovala a ochutnávala. Takže jsem jí sem tam dala něco nepravidelně do ruky, ale aby měla několik jídel denně, to zas ne.

Na stanování, koncem června, slupla meruňku takovým způsobem, že zůstala jen slupka a zavedla si i vodu. Tak jsem si řekla, že je to asi nějaké znamení zase začít trochu pokračovat a opět jsme příkrmy zkusili sem tam nabídnout.

Postupem času jsem na ní začala pozorovat, že už jazyk začíná mít víc schovaný. Hrnutí a zájem o jídlo nabíral na síle a koncem červencem, v necelých 10 měsících, ochutnala první maso - pečené kuře. To jedla s naprostou chutí a bez dávení. Já jen koukala a žasla, jak jí chutná a jak jí to najednou jde. Bylo vidět, že jí tu potravu jazyk stále vyhazuje z pusy ven ale zlepšení mi přišlo veliké.


BUDE JÍ ROK!

Čas letí jako smetí a Sofinka přesně za týden oslaví svůj první rok. Teď ve mně úplně hrklo, když jsem to napsala. Za TÝDEN, už jí bude ROK! Cože?!

No ale k věci :-D Poslední dobou musí ochutnat úplně všechno, co máme v ruce. Takže se musíme docela dost hlídat, protože je jak magnet. Jakmile si přineseme něco k jídlu, tak připeláší k nám a začne se dožadovat ochutnávky bez ohledu na to, co zrovna jíme. Může se doslova roztrhnout, aby něco dostala.

Takže poslední dobou pravidelně několikrát denně dostává ochutnat. Stále jen ochutnat ale už je to mnohem pravidelnější a na to, že poi prvních měsících měla zavedeno jen pár druhů ovoce a zeleniny, tak teď má zavedeno už všechno možné - samozřejmě ale vhodné pro její věk.

No i když .. ne vždy se to podaří. Je všude a sbírá všechno co je jedlé i nejedlé. Dokonce zvládne křupky! A to bez dávení! Joo výživově sice nula nula prd ale radost z křupky je vážně veliká :-D

Nejdřív jsem si říkala, že snad nebude mít ani dort k narozeninám, ale připravím jí jen něco na patlání. Nakonec si pohrávám s myšlenkou, že bude mít hodnotný dort hezky i s korpusem, když zvládá s přehledem i kousky buchty.


DUMKY, ŽALKY A CO DÁL?

Postupem času tím, jak poroste, by se jí jazyk měl srovnat do normální velikosti. Může to být ve třech letech, může to být v pěti letech - bůh ví.  Já ale doufám, že to bude co nejdříve, ať už máme opravdu klid.

Může také nastat problém s mluvením, protože si na ten jazyk bude šlapat. Což vidíme už teď při žvatlání, že ho kolikrát nechá venku a žvatlá i přes něj.

Ať nás čeká co nás čeká, my určitě vše zvládneme s prstem v nose :-)

Chce to opravdu velkou, hodně velkou dávku trpělivosti a vyčkat. Nic jiného stejně nezbyde.

Mimochodem s nim umí naprosto neskutečný kousky :-D Umí ho protočit do všech stran, olízne si nos, zahne ho pod bradu a udělá na něm pomalu až schod :-D




Pokud se potýkáte s něčím podobným, tak věřte, že v tom nejste samy. Uteče to jako voda, a pak už bude jenom dobře! Držím pěsti, přeji hodně štěstí a taky pevný nervy :-)

26. září 2017

NOSÍME: Vatanai Perito Sweet Dreams Pistachio

Když jsem se před pár měsíci hlásila do testování, tak jsem se hlásila na tipy od kamarádky. Vůbec jsem nevěděla, na které šátky se hlásím, vše bylo tzv. na blind. Až pak jsem zjistila, že budu testovat i tento Vatanai a docela jsem se těšila. I když nesnesu růžovou barvu, tak je krásně něžný a pastelový. Je jako pro princeznu z pohádky.

Úplně vidím princeznu v krásných pastelově růžových šatech, korunkou na hlavě a na hrudi miminko v tomto šátku. Úplná nádhera :-) Doufám, že se nošení časem do pohádek prosadí.

Mým mazlem byl prozatím Lenire Campanula Tyrkys. Byl to vážně mazel a nečekala jsem, že by ho něco mohlo překonat. No, a osud mi dopřál tento úžasný Vatanai Perito Sweet Dreams Pistachio, který je ještě větším mazlem než Lenire. První dotek a nemohla jsem přestat :-D

Píše se o něm, že je "jemný, sladký, plný a přesto nadýchaný a něžný jak pravá Italská zmrzlina." A on takový opravdu je. Je to miláček! Vážně :-) Už na první pohled je vidět, jak je jemně chlupaťoučký a úplně křičí "pomazli mě!" :-D

Dlouho jsem nenosila v šátku, pouze v mei tai nosítku. Tak jsem se bála, jak mi to po té šátkové pauze půjde a překvapilo mě, jak úžasně se váže. Jak spolupracuje a je doslova jako máslíčko :-)


Gramáž - 290g/m2


POZITIVA

+ Něžný
+ Pevný
+ Hebký
+ Nosný
+ Lehký
+ Poddajný
+ Váže se hladce
+ Barevná kombinace
+ Barva odpovídá fotkám


NEGATIVA

Nevím o žádném :-)


Šátek jsem testovala s 11 měsíční Sofinkou, která má kolem 9kg a zamilovaly jsme si ho obě dvě :-) Přišly jsme si v něm jako princezny a i přes můj odpor k růžové musím říct, že je šátek naprosto úžasný a dokázala bych si ho (s preferováním modré strany :-D ) představit trvale ve vlastnictví :-) Troufám si říct, že vystačí s přehledem na celé nosící období.


25. září 2017

LUŠTÍME: Časopis Puntík - říjen 2017

Další číslo časopisu Puntík na světě a asi mi to nebudete věřit ale laťka se zvedá stále výš a výš. Toto číslo opět převýšilo to předchozí a jestli to tak bude i nadále pokračovat, tak mi už dojdou slova chvály :-D

Toto číslo je tak nabité aktivitami, že sami nebudete vědět, kde začít. Prohlížela jsem si ho celé v úžasu a opravdu klobouk dolu celému puntíkovému týmu za to, jak skvělou provádějí práci!

Přiznám se, že jsem do žádného z čísla zatím ještě nezasáhla nůžkami ale tohle číslo nůžky okusí, protože je v něm naprosto skvělá věc, u které se nemůžu dočkat, až si jí někam vystavíme - ale o tom až za chvilku ;-)

Opět doporučuji předplatné, tentokrát jsme Puntíka dostaly o 2 dny dříve, než je pak běžně v novinových stáncích. A jako dárek je tentokrát rozvrh pro školáky.




A CO NÁS NEJVÍCE ZAUJALO TENTOKRÁT?


1. ZÁSOBY NA ZIMU

Oboustranná aktivita, z každé strany jiná :-) Na této straně vyrábíte zásoby na zimu pro myšáka a lišáka, kdy využijete zásoby, které máte doma. Na druhé straně se pytel Mylišáků vybarvuje podle puntíků na záplatách.




2. TO JE ALE ZMATEK

Dvoustrana se zmatkem nás bavila už v prvním čísle. Je to parádní aktivita na přemýšlení a logické uvažování i když na druhou stranu nic není nemožné že :-D




3. JABLÍČKO S ČERVÍKEM

Jablíčko si vystřihnete společně s červíkem i listem. Červík se poskládá jako harmonika a posledním varhánkem se společně s listem se na jablíčko přilepí :-)




4. HRA HADI A ŽEBŘÍKY

Tuto hru určitě každý z nás zná z dětství. Já jí milovala a moc mě vždycky bavila ale nikdy jsem jí neměla přímo koupenou. Hra je pro libovolný počet hráčů a je to podle klasiky, kdy žebřík znamená posun vpřed, had posun vzad. Nově je přidané jablíčko, které umožní hod kostkou ještě jednou. No a abychom se u toho také něco naučili, tak když se hráč na daném políčku zastaví, řekne jakou má to políčko barvu.




5. PRŮSVIT

Průzkumníka Žárovku milujeme obě dvě. Ten je naprosto geniální a jeho průsvity nemají chybu! V tomto průsvitu se počítají jablíčka na stromě. A také tam najdete jednoho uličníka, který tahá průzkumníha Žárovku za čepici :-)




6. KALENDÁŘ ROČNÍHO OBDOBÍ

Vrchol tohoto čísla! Zrovna na internetu naháním něco podobného ale takto krásně zpracované bych zaručeně nic neobjevila. Jsem z toho naprosto paf! A už se nemůžu dočkat, až ho s Klaudinkou sestavíme. Naprosto úžasná oboustranná nádhera :-)






7. PUNTÍKOVY NÁPADY

No a nesmí chybět ani závěrečné puntíkovy nápady, které jsou inspirací nejen něčeho na zub ale také krásného podzimního tvoření z listí.




V tomto čísle mě také potěšila reklama na eshop s montessori hračkami. O Montessori jako takovém se z mého pohledu stále málo ví a nebo si lidé myslí, že to jsou pouze předražené hračky. Tak doufám, že i tímto způsobem se o něm lidé začnou více informovat.

No a na poslední stránce reklama na mého milovaného Kvída od Albi, o kterém v průběhu října budu psát recenze.

Celé číslo si můžete prohlédnout v tomto videu :-)




A kde Puntíka seženete? Je k dostání v trafikách Lagardere – Relay a Inmedio, Peal, Finex, Valmont, Presmedia, GECO a v obchodech Albert, Tesco, Globus nebo na Česká poště. Sama za sebe ovšem doporučuji předplatné, ke kterému si navíc můžete vybrat dárek :-) 

Více informací na oficiálním WEBU časopisu. 

Cena 29Kč

22. září 2017

VAŘÍME: Gulášová polévka

Gulášovou polévku miluji od dětství. Té bych se mohla doslova ujíst a když jsem na ní jednou dostala chuť, sáhla jsem po receptu mé kamarádky Ivanky Mařákové, která píše naprosto úžasný blog plný skvělých receptů - http://jaksebavimnamaterske.blogspot.cz

Tato polévka je opravdu snadná, rychle uvařená a navíc výborná! Když nebudete vědět, co uvařit, tak na jejím blogu vždy najdete skvělou inspiraci! :-)


SUROVINY

  • 250g mletého masa
  • 1l vroucí vody
  • 4 brambory
  • 1 větší stroužek česneku
  • 1/2 cibule
  • 1 lžíce rajského protlaku
  • 1 lžíce oleje
  • 2 lžičky mleté sladké papriky
  • 1 lžička drceného kmínu
  • hrstička majoránky
  • sůl podle potřeby


POSTUP

Na oleji zpěníme na drobno nasekanou cibulku, přidáme mleté maso a okořeníme solí, kmínem, paprikou, česnekem a chvilku restujeme, dokud nebude maso pořádně opečené.

Vmícháme protlak a zalijeme vroucí vodou. Následmě vsypeme brambory nakrájené na kostičky a vaříme do měkka.

Před koncem vaření ještě ovoníme majoránkou, kterou promneme mezi dlaněmi.

Dospělí si mohou přidat špetku chilli na zahřátí.

Dobrou chuť!


21. září 2017

VYRÁBÍME: Krmítko z kokosového ořechu

Podzim už opravdu klepe na dveře. Oficiálně začne 22.9 2017 ale už nás pár týdnů chladnými rány vůbec nešetří. Chtělo by to pomalu začít myslet na zvířata kolem nás, aby měly dostatek potravy.

Mám pro Vás krásný tip na krmítko z kokosového ořechu, které jsme vyráběli někdy v únoru na zbytek zimy a teď jsme ho obnovovali. Nemáme možnost zahrady ani chaty, tak ho zatím máme na balkoně, než vymyslíme vhodnější místo. 


CO BUDETE POTŘEBOVAT

  • Dvě půlky kokosu
  • Pevnější provázek
  • Vrták 5 nebo 6 
  • Vrtačku
  • Ptačí zrní

POSTUP

Nejdřív jsme provrtali vrchní část a připevnili provázek, za který krmítko bude pověšeno. Dírka nesmí být moc veliká a uzel musí být pevný. Pak jsme opatrně vyvrtali dirky na bočních stranách a připevnili provázky. Chce to vrtat opravdu opatrně, aby kokos nepopraskal. Rozestup mezi skořápkami jsme dělali podle oka tak, aby bylo krmítko určeno spíš pro menší ptactvo.

No a následně stačí jen zavěsit na místo dle vlastního výběru a nasypat zrní :-)



20. září 2017

PEREME: Žlučové mýdlo

Žlučové mýdlo se do naší domácnosti zařadilo před necelým rokem. Tím, že se postupem času snažíme přecházet na méně toxickou domácnost, se ho snažím používat víc a víc. Sama stále zjišťuji na co všechno bych ho mohla využít a co se s ním všechno dá dělat.

I když ho z mého pohledu asi všichni znají, tak se třeba najde někdo, kdo ho sice zná ale nepoužívá. Proto bych sepsala krátký seznamovací článek :-)


POUŽITÍ NA SKVRNY

  • Od krve
  • Od trávy
  • Od mrkve
  • Od rtěnky
  • Od kečupu
  • Od příkrmu
  • Od inkoustu
  • Látkové pleny

Některé skvrny je lepší před praním namydlit a vzít je nejdřív s mýdlem ručně - pak je znovu namydlené dát do pračky.


SLOŽENÍ

  • Více než 30% mýdla
  • Koncentrát z volské žluči
  • Vonné látky




Kupuji v DM značku DenkMit. Nejvíce ze všeho ho používám na látkové pleny, které nejdřív vymáchám, pak je namydlým žlučovým mýdlem a následně hodím rovnou do pračky. Pleny peru na parní program - dětská parní péče. Pleny, které ani přes žlučové mýdlo nejsou čisté, pověsím na slunce a druhý/třetí den jsou krásně bílé.

Komu by se složení tohoto žlučového mýdla úplně nezdálo, tak ho s čistějším složením můžete zakoupit například od značky Sonett nebo Yellow and Blue. Ty se chystám vyzkoušet časem :-)

Žlučové mýdlo se může také nastrouhat a přidávat přímo do bubnu, pokud jde opravdu o prádlo plné skvrn.

Zkoušela jsem jednou jelena ale doslova mi vyžral barvu z bodýčka, proto preferuji spíš to žlučové.

Klidně mi na Facebook nebo tady do komentáře napište, jak jste s mýdlem spokojení a co všechno s ním vyperete ale taky to, co s ním nevyperete. 

Ráda se dozvím nové informace :-)

19. září 2017

UČÍME SE: Kouzelné čtení - Hravá angličtina

Hravou angličtinu mám ze všech knížek prozatím nejradši. Má moc krásně ilustrace a zpracování a je namluvena příjemným hlasem. Zamilovala jsem se do ní na první pohled - i když z mého pohledu to neni moc objektivní, jelikož mám angličtinu jako takovou sama ráda a u dětí jí podporuji od útlého věku.

Namluvená je srozumitelně. Žádný hatmatilka ale opravdu jde všemu krásně rozumět. 

Kniha je takový jeden krásný vyprávěcí příběh :-)




VYSVĚTLIVKY IKONEK

  • Kniha - názvy předmětů/postav a co dělají
  • Bublina - co jednotlivé postavy říkají
  • Nota - písnička nebo básnička
  • Kostky - 3 úrovně kvízu

Vlajkou spojenou s ikonou knihy a ikonou bubliny se ta konkrétní aktivita přepne do češtiny. Písničky a báničky jsou jen v angličtině a otázky v kvízu také.




ROZDĚLENÍ DVOUSTRAN

  • At home
  • At the cottage
  • At the Zoo
  • At the market
  • At school
  • At the park
  • Spring/Summer
  • Autumn/Winter

Na této dvoustraně se seznámíte se členy rodiny a jejich domovem. Je zaměřena na základní slovíčka jako například kdo je kdo v rodině, kolik jim je let, kde pracují, rodinné vztahy apod. Vše je opět propracováno do detailu. Připravuje se narozeninová oslava, takže se dozvíte kdo co chystá. Neni zde přímo písnička ale krátká narozeninová melodie Happy Birthday to you.




Z domu se dále přesouváme na chalupu, která je nádherně zpracovaná a ilustrovaná. Úplně na mě dýchá ten vesnický život :-) Babička uvařila polévku a dělá palačinky, děda okopává záhon pro zeleninu. Na této dvoustraně se nachází básnička.




No a s další stranou se dostáváme na výlet do Zoo, kde si děti procvičí slovíčka co se zvířat týče a také se dozví základní informace i jednotlivých zvířatech. Na této dvoustraně se nachází básnička.




Následuje dvoustrana At school, kde si děti procvičí slovní zásobu co se týče barev, tvarů, čísel, ročního období, dnů v týdnu, hudebních nástrojů apod. Zde se nachází písnička My bonnie is over the ocean.




Moc se mi líbí zpracování ročních období. Jsou zde vyobrazeny různé aktivity, které do toho konkrétního období patří a které to období vystihují. Vybrala jsem aktuální dvoustranu s podzimem a zimou. 

K podzimu patří pouštění draka, vyřezávání dýní, hrabání listí, orání pole a příprava dřeva na zimu. K zimě patří stavění sněhuláků, koulování, sáňkování, lyžování a bruslení. Na této dvoustraně jsou dvě různé básničky.




KVÍZY

Tím, že jsou v angličtině, tak dají zabrat i dospělému, což je naprosto parádní. Hraním se rodič s dítětem vzájemně učí cizímu jazyku. Něco je snadné ale něco teda složitější, že si někdy řikám, že takové slovíčko vůbec neznám :-D


DOPORUČENÝ VĚK

Na knize se sice píše od 6 let ale klidně bych knihu využívala v době, kdy se s prohlížením a povídáním celkově začíná. Takže klidně od 1 roku, aby to dítě poslouchalo reálnou angličtinu.

Děti jsou jako houby - nasávají informace, které později využívají dle svojí potřeby. Neplete se jim hlava dalším jazykem. Neberou angličtinu v tomto věku, jako další jazyk. Berou to přirozeně jako součást mluvení.

U nás angličtina přišla na řadu kolem 15. měsíců, kdy Klaudinka začala znakovat a já jsem jí pomocí BabySigns rozvíjela dál. Sosala slovíčka, která později sama při znakování začala používat a můžu přímo říct, že začala mluvit anglicky - česky to samozřejmě znala ale výslovností je čeština mnohem složitější.

Co se školky týče, tak tu tam mají přirozeně. Jedna z učitelek na děti (i na rodiče :-D ) mluví v angličtině a dochází jim tam i mladý sympaťák rodilý mluvčí. Takže Klaudinka tu angličtinu bere naprosto přirozeně. Už vnímá, že to je jiný jazyk ale nepovažuje to za nic zvláštního.

Kniha je určitě vhodná i pro dospělého, který s angličtinou začíná.

Cena: 359Kč

18. září 2017

UČÍME SE: Skládací abeceda

Další naprosto úžasná nostalgie, kterou rády pravidelně využíváme. Pokud si jí pamatujete z dětství, tak výrobcem byl Chemoplast a stála 18Kčs :-D

Didaktická pomůcka pro děti, které se začnou zajímat o písmena, slova a jejich čtení. Dá se využívat jako doplněk ke škole a nebo v senzitivním období na písmena, které u Klaudinky probíhalo kolem 2 let a pomalu se zase vrací zpátky v čele se čtením.




OBSAHUJE

  • 4 destičky
  • Písmena
  • Háčky
  • Čárky
  • Čísla 

Destičky se dají spojit v jednu větší, na kterou se vejdou delší věty. Jinak se dá rozdělit mezi 4 děti, které si vzájemně mohou psát vzkazy. Písmena se zasekávají do drážek, takže následně drží jako přibité :-)




CO SE DÍTĚ UČÍ

  • Přiřazovat háčky/čárky
  • Skládat slova
  • Skládat věty
  • Písmena
  • Čísla 

Děti mohou skládat slova nebo celé věty. Mohou také hledat jednotlivá písmena a čísla a procvičovat si jejich názvy a nebo hledat stejné dvojice. Dá se s ní pracovat na mnoho způsobů :-)




Určitě se stále prodává. Zkuste si jí vyhledat pod názvem "ABC skládačka" nebo "Skládací abeceda". Je to skvělý nápad už pro malé děti a jsem moc ráda, že se po nás zachovala a můžu jí využívat u holek :-)

15. září 2017

PEČEME: Mrkváček

Mrkvový dort jsem měla už dlouho na seznamu dobrot, které bych jednou ráda vyzkoušela, ale stále jsem ho odkládala. Nevím proč ale zpětně si klepu na čelo, protože je naprosto perfektní a určitě ho budu dělat pravidelně.

Dělala jsem ho Klaudince k svátku, takže zhruba ve 3,5 letech a byl to první dort, u kterého snědla celý krajíček a chtěla přidat :-) Jinak většinou ochutná a víc nechce. Moc mě potěšilo, že jí tolik chutná :-) 

Taky bodejť by ne, je opravdu výborný a sytý. Stačí kousek a máte dost - i přes to ale hrozí přejezení, protože je tak dobrý, že nevíte, kdy skončit :-D


SUROVINY

Na dort
  • 200g jogurtu
  • 100g celozrnné mouky
  • 50g umletých ovesných vloček
  • 3 velké nastrouhané mrkve
  • 1 velké nastrouhané jablko
  • 1/2 prášku do pečiva bez fosfátů
  • Sníh ze 3 bílků

Na krém
  • 1 plnotučný tvaroh
  • 3 lžíce medu
  • 1 kávová lžička skořice 

POSTUP

Nejdříve v jedné míse smícháme sypké suroviny, následně v druhé míse smícháme mokré suroviny a vše zamícháme s vyšlehanými bílky.

Směs přelijeme do menší dortové formy (18cm-22cm) a pečeme přibližně 35 minut na 180°. Počítejte s tím, že se tento dort řadí mezi "vlhké", tak se nenechte zmást tím, že se stále nezdá být upečený.

Mezitím, co se dort peče, si připravíme krém smícháním všech ingrediencí.

Po vychladnutí dort rozkrojíme a potřeme krémem.

Vršek jsem dozdobila plátky mrkve.

Necháme odpočinou nejlépe do druhého dne.




Odrážela jsem se dle tohoto receptu :-)

Dobrou chuť!

14. září 2017

ZAJÍMÁME SE: Tradiční čínská medicína - Zahřívací potraviny


Tradiční čínská medicína mě baví hlavně ve smyslu stravování. Je známá téměř 5000 let a vše co se o ní ve myslu stravy píše, mi dává smysl.

Snažím se řídit hlavně stravováním podle ročního období a rozlišováním potravin na zahřívající a ochlazující. Přijde mi logické se v zimě jídlem zahřívat a v létě ochlazovat. Paradoxně to ale často bývá zavedeno právě opačně a my se ze zvyku v zimě vnitřně ochlazujeme.

Třeba takové citrusové plody jsou ochlazující potravinou, ale my je máme spojené s Vánoci, protože vůně mandarinek k Vánocům patří. Jíme je pomalu na kila a divíme se, že je nám pak věčně zima anebo že máme neustále ledové ruce. Ochlazuje také syrová zelenina, proto bychom měli v zimním období dávat přednost zelenině vařené na páře.

Stačí, že na tělo a organismus působí mnohdy dost nepříznivě počasí. Neměly bychom ho zatěžovat  ještě nevhodné zvoleným jídlem. Často navíc dochází k mýlce, že ochlazující potraviny = potraviny chlazené, v lednici, ale přitom tyto potraviny ochlazují obecně. Jogurt, který má pokojovou teplotu Váš organismus vnitřně ochladí úplně stejně. Tím, že ho vyndáte z lednice několik hodin předem si moc nepomůžete.

Před několika lety jsem si pořídila knížku  názvem Výživa podle pěti elementů a byl v ní přiložený plakát s přehledem, která potravina zahřívá či ochlazuje. Také jsou ale neutrální potraviny, které jsou vhodné celoročně a můžou se všelijak kombinovat s ochlazujícími i zahřívacími potravinami.

Zahřívající potraviny nejen, že zahřejí organismus ale také dodají energii a zlepšují spalování tuků.


Vypsala bych několik příkladů pro přehled:


HORKÉ POTRAVINY

  • Kari
  • Pepř
  • Chilli
  • Jehněčí
  • Česnek
  • Ovčí/kozí
  • Svařené víno
  • Plísňové sýry
  • Sušený zázvor
  • Kajenský pepř
  • Grilované maso
  • Vysokoprocentní alkohol 


TEPLÉ POTRAVINY

  • Mák 
  • Ocet
  • Káva
  • Kopr
  • Tuňák
  • Batáty
  • Treska 
  • Kokos
  • Pažitka
  • Slepice
  • Skořice
  • Vlašáky
  • Švestka
  • Hořčice
  • Kozí sýr
  • Ovčí sýr
  • Broskev
  • Meruňka
  • Hřebíček
  • Medovina
  • Uzené ryby
  • Červené víno
  • Fenyklový čaj
  • Čerstvý zázvor 
  • Dýně hokkaido
  • Čerstvá bazalka
  • Červená paprika
  • Čerstvá majoránka


NEUTRÁLNÍ POTRAVINY

  • Med
  • Kapr
  • Datle
  • Vejce
  • Krůta
  • Losos
  • Špalda
  • Bulgur
  • Mléko
  • Máslo
  • Mrkev
  • Quinoa
  • Kuskus 
  • Polenta
  • Hovězí
  • Brambor
  • Vepřové
  • kedluben
  • Kvasnice
  • Černý čaj
  • Ledový salát
  • Šípkový čaj
  • Zelené fazole
  • Červená řepa 




Nedám ruku do ohně za to, že je seznam na 100% pravdivý, na každého různé potraviny mohou působit jinak (například káva je sporná) ale jako přehled mi přijde dostatečně fajn. Našla jsem tam ale chybu ve smyslu pohanky, která je zaručeně zahřívající a zároveň vysušující potravinou, jenže v tomto seznamu je zaznamenaná jako osvěžující.


Opatrnost se zahřívacími potravinami by měla být hlavně u lidí:

  • Trpících nervozitou
  • S hyperaktivitou
  • S nočním pocením
  • S nespavostí
  • Se sklony k migrénám

Každopádně nevím, jak vy, ale já s tímto způsobem zahřívání začínám na svařáku :-D. Ráda bych ale také konečně vyzkoušela nějaký ten domácí pečený čaj.

Doplňující informace jsem použila z webu http://www.nasevyziva.cz/.

Zahřívání ZDAR!

13. září 2017

HRAJEME SI: Hudební nástroje pro malé i velké

Neustále čtu dotazy na to, co dítěti koupit k těm a těm narozeninám. Tak mě napadlo sepsat článek o hudebních nástrojích, které jsou vhodné v jakémkoliv věku a dítěti udělají vždy radost.

Hudební vývoj dítěte probíhá již před jeho narozením. Dále probíhá přirozeně a v souladu s rozvojem ostatních funkcí, takže na hudební nástroje či zvukové hračky není nikdy brzy ale ani pozdě.

U dítěte se v prvních měsících projevuje výrazné soustředění na zvuk - poznává hlas matky, sourozenců a citlivost sluchu se stále zvyšuje.

Já osobně většinou preferuji dřevo a něco koupím přímo reálné. Také má pár plastových, které Klaudinka dostala nebo které jsou po mně ale s tím jsem se fotit nechtěla. Chci inspirovat těmi, které máme nejradši a které nejvíce využíváme.

Některé jsem pořídila na historických tradičních poutích, kde byly stánky s dřevěnými hračkami a jiné zase na eshopech. Všechny jsou stále sehnatelné a všechny plně doporučuji :-)




Xylofon je naprosto parádní! Krásně barevný a veliký. Jen tím, jak je dřevěný, se časem obouchá a paličky se o něj obarví ale jinak je naprosto úžasný. Ten jsem pořizovala zhruba kolem roka a půl a patří mezi nejhranější hračky :-) Kupovala jsem ho na eshopu, kde už ho ale nemají. Každopádně by to měla být značka Bino a určitě ho seženete i jinde.

Deštnou hůl jsem pořizovala hlavně pro sebe, protože miluju zvuk deštné hole :-) Když jsem byla menší, tak mamka měla tu opravdickou a já z ní byla naprosto vyprdnutá. Tak jsem Klaudince pořídila menší. Eshop si už nepamatuji ale myslím, že je to značka Ledger a určitě jí seženete i jinde.

Zkusila jsem natočit video, abych Vám přiblížila zvuk, tak je to snad dostačující. Sofinka mi tam do toho místy houká :-D



Řehtačka je taková zajetá klasika. Dřív byly používány ke svolávání na bohoslužby ale nyní jde už o hudební nástroj. Dělá strašný kravál ale přijde mi to mnohem lepší než plastové hrající ptákoviny :-D

Rolničky s držadlem mi přijde, že baví děti hned po xylofonu ze všeho nejvíc. Krásné zní a ostatní hudební nástroje skvěle doplňuje. 

No a mini harmonika s mini flétnou, jsou takovým doplňkem toho všeho. Na tu mini flétničku se moc hrát nedá, je krapet falešná ale pro děti to stačí, než začnou toužit po něčem lepším. Minhi harmonika ale hraje docela pěkně.

Tato flétna je "po mně" nebo spíš moje, aby to neznělo, že je bůh ví jak stará :-D Tu jsem si přála krapet dříve, než varhany. Né, že bych na ní hrála jako profík ale pár tónů a melodií dám. Klaudinka na ní samozřejmě ale jen piští :-D




Varhany jsem dostala někdy ve 14 letech a proseděla jsem u nich dny i noci :-D Holky s nimi "pracují" už od malička. Obě začaly podobně zhruba kolem 8-9 měsíců. Mají nastavitelné doprovodné melodie i hudební nástroje nebo se na nich dá pustit čistě nějaká skladba. Melodie se dají také zrychlit či zpomalit. Takže je to takový multifunkční hudební nástroj, u kterého i malé děti vydrží pěkně dlouho :-)




Mým snem vždycky bylo mít klavír a já věřím, že si ho jednou splním :-) Noty jako takové jsem nikdy nechápala. Je to pro mě stejně nepochopitelné jako matematika, takže když už na něco brnkám, tak spíš podle svého sluchu a čekám, co z toho vyleze :-D Klaudinku klavír moc baví, tak doufám, že na něj jednou budeme hrát společně v teple domova a plápolajícího ohně v krbu :-)


Další tipy na hudební nástroje

  • Činely
  • Triangl
  • Kytara
  • Bubínek
  • Tamburína
  • Ozvučná dřívka
  • Boomwhackers

Zajímavý článek o hudebním vývoji v předškolním věku doporučuji ZDE. Dočtete se tam moc pěkné informace :-)

12. září 2017

HRAJEME SI: Mini zvukostrom - Aliexpress

O "hračce" z Aliexpressu jsem už zhruba před měsícem psala. I přes to opakuji, že ohledně Aliexpressu vzniká dost sporů, co se týče hraček a dětí. Já osobně s tím nemám žádný problém, pokud jde o děti, které jsou už starší a ty věci už nestrkají do pusy - každopádně co si budem povídat, v tom člověk nemá jistotu ani u běžně koupených hraček. Takže nechci vést žádné diskuze o vhodnosti či nevhodnosti nebo tamních podmínkách výroby apod. Jen dávám tip za pár korun a rozhodnutí, jestli si to koupíte nebo nekoupíte, nechám na Vás :-)




Jednu dobu jsem neustále narážela na zvukostromy, které se mi moc líbily ale cena byla zase opět poměrně vysoká. Jelikož mám špatnou zkušenost s duhou od Grimm´s, kterou mám z jedné hromadné objednávky, tak už se mi do takových akcí nechce. Proto jsem si řekla, že nám určitě bude stačit nějaký kompromis, a tak jsem koukla na Aliexpress.

Už jsem na něj dřív četla docela pěkné recenze, tak jsem si řekla, že to za ty koruny zkusím a uvidím. Musím ale říct, že stačí. Opravdu stačí.

Klaudinka ho dostala ke třetím narozeninám ale klidně bych ho viděla i dříve, kolem toho druhého roku. Hraje si s ním pravidelně a zkouší na něm různé druhy kuliček.

Vysoký je zhruba 20cm. Lístečky nejsou vždy úplně hladké. Je to ale pouze kosmetické "vada", funkci nijak nevadí.




SADA OBSAHUJE

  • 2x kuličku
  • 16x lísteček
  • "Kmen" stromu
  • Základnu stromu

Lístečků jsou 4 kusy od každé barvy (žlutá, zelená, modrá, červená). Na strom se jich vejde ale pouze 15, takže je jeden navíc.




CO SE DÍTĚ UČÍ

  • Barvy
  • Počítání
  • Poslouchá tóny
  • Procvičuje motoriku

Zakoupíte například ZDE. Při nákupu na Aliexpressu to chce koukat, aby bylo "free shipping" a já také zaškrtávám, aby to mělo 4+ hvězdiček a také, aby bylo dost vyřízených objednávek a ne jen pár. Aby prostě už ten prodejce byl už víc "zajetý".


Cena: cca 60Kč


Natočila jsem také krátké video pro představu, jak zvukostrom zní.





Originální zvukostrom můžete zakoupit od značky Targe například ZDE a můžete si dokonce i vybrat ze 3 různých velikostí - 40cm, 65cm a 90cm. Jen ta cena je krapet jinde ale to už záleží na výběru a volbě každého z Vás :-)

11. září 2017

ZDRAVÉ NÁKUPY: Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou další surovinou, kterou považuji jako jednu ze základních (co se zdravé stravy týče) a která u nás také nesmí chybět.

Ovesné vločky jsou lehce stravitelné a dají se použít na všechny možné způsoby - na slano i sladko a proto je mám doma pomalu na kila :-D Nejradši na nich mám to, že se přípravují snadno a rychle.

Jejich nutriční složení je velmi dobře vyvážené. Z ovesných zrn se získávají pařením a válením.

Jsou skvělým zdrojem nejen vlákniny, která pomáhá předcházet zácpě a posporuje správnou činnost tlustého střeva ale také sacharidů, bílkovin a tuku. Mají mnoho důležitých vitamínů, minerálů a antioxidačních rostlinných látek


OVESNÉ VLOČKY OBSAHUJÍ

  • Měď
  • Zinek
  • Fosfor
  • Železo
  • Draslík
  • Vápník
  • Mangan
  • Vitamíny skupiny B
  • Esenciální aminokyseliny


Obsahují také dvě formy vlákniky - rozpustnou a nerozpustnou.

Rozpustná vláknina (bobtnavá)

- Označuje se také jako měkká vláknina. Váže na sebe vodu a bobtná, proto je důležité při její konzumaci dostatečně pít. Zpomaluje vstřebávání sacharidů z tenkého střeva do krve a tím brání kolísání hladiny cukru v krvi.

Nerozpustná vláknina (nebobtnavá)

- Tato vláknina se označuje také jako hrubá. Zvětšuje objem tráveniny a změkčuje stolici. Vylučuje z těla karcinogeny, žlučové kyseliny a cholesterol.


Dále obsahují lecitin, který vyživuje nervy a je důležitý pro správný vývoj nervové soustavy. Navíc posiluje paměť a zlepšuje soustředění.


POZITIVA OVESNÝCH VLOČEK

  • Zdroj energie
  • Snižují krevní tlak
  • Pomáhají v boji se zácpou
  • Vhodné pro redukční dietu 
  • Snižují hladinu cholesterolu
  • Snižují hladinu cukru v krvi
  • Zasytí už v menším množství


POUŽITÍ OVESNÝCH VLOČEK

  • Kaše
  • Musli 
  • Mléko
  • Nákyp
  • Slané pečení
  • Sladké pečení
  • Zahuštění polévek
  • Zahuštění karbanátků
  • Namletí na ovesnou mouku 


Pokud chcete z ovesných vloček získat maximum, je dobré vločky před každým použitím namočit - nejlépe přes noc. Tím se také zkrátí doba vaření.

Mimojiné můžete ovesné vločky použít také jako ovesnou koupel, která krásně zjemní pokožku. Využívala jsem v době, kdy jsme u Sofinky bojovali s ekzémem. Stačí jen hrst vloček do plátýnka (ponožky), přivázat ke kohoutku a pustit skrz něj vodu. Následně můžete plátýnko (ponožku) využít jako "houbu" a omývat s ním telíčko.


Zdroje informací:

8. září 2017

PEČEME: Špízy z mletého masa s bramborovou kaší

Taky máte rády, když se vaření ujme chlap? 

U nás je to poměrně pravidelné. Manžel vaří i peče. Často jsme v kuchyni společně, rádi spolupracujeme. Každou jeho vařící akci si naprosto užívám, protože kolikrát dokáže z vody vytvořit naprosto luxusní chod :-D A nápady má také docela zajímavé.

Jednou měl takhle už dlouho chuť na špízy, já ty klasické ale moc nemusím. Napadlo ho, že by mohly být z mletého masa a to jsem už mlsně kývala. Tak se do toho pustil, a večeře byla brzy na stole :-)


SUROVINY


Na špízy
 
  • 250g mletého masa
  • 4 rajčata
  • 2 cibule
  • 1/2 cukety


Na bramborovou kaši

    • 1kg brambor
    • 1 jarní cibulka
    • Kousek másla
    • Špetka himalájské růžové soli


    POSTUP

    Brambory oloupeme, omyjeme, nakrájíme a vložíme je do parního hrnce, který zapneme na 35 minut. Samozřejmě, že je můžete uvařit i klasicky ve vodě. Já ale preferuji vaření na páře :-)

    Nakrájíme cibuli, cuketu a rajčata na kolečka, z mletého masa uděláme kuličky nebo válečky a postupně vše napichujeme na jehlici.

    Mleté maso nijak zvlášť neupravujeme. Pokud chcete, stačí ho pouze osolit - případně opepřit.
    Počet vyjde přibližně na 5 jehlic. Jehlice naskládáme přes menší pekáč, do kterého nalijeme decilitr vody a pečeme na 200°C přibližně 30 minut.

    Nakonec jen rozšťoucháme brambory s jarní cibulkou, máslem a solí na kaši a můžeme podávat.

    Dobrou chuť!