5. února 2025

UČÍME SE: Školkohraní aneb týdenní aktivity a pracovní listy pro MŠ

S tím veškerým repertoárem, který jsem nasbírala za dobu co mám děti, bych mohla zásobit leckterou školku a žádné dítě by se u nás nikdy nemohlo nudit. Často jsem různé pracovní listy využívala na tvoření v babyclubu, často jsem se jimi inspirovala doma a co se narodila Olivka, tak mám konečně i pořádnýho nadšence pro pracovní listy.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Portál bych vám v této recenzi ráda představila týdenní aktivity a pracovní listy pro mateřské školy s názvem Školkohraní. "Pracovní sešit zaměřený na často využívaná témata v MŠ. Text je rozdělený na dvanáct týdenních bloků s jednoduchými popisy činností. Veškeré aktivity jsou rozepsány na jednotlivé dny a zahrnují úvod k tématu, cvičení, prvotní motivaci, ranní hrátky, cvičení a pohybové hry, výtvarné aktivity, prací s textem na úrovni příběhů a básniček, hudební chvilky, grafomotoriku, pobyty venku a mnoho jiného. Ke každému týdnu jsou připojeny dva pracovní listy, které na aktivity v daném týdnu přímo navazují. Sešit tedy pedagožkám MŠ předkládá souhrn nápadů a činností nejen jednotlivě, ale může sloužit i jako komplexní podklad pro třídní přípravu a práci např. začínajícím učitelkám."

Tak se na Školkohraní pojďme podívat detailněji :-).

 

 

OBSAH ŠKOLKOHRANÍ

  • Školkohraní, to nás baví
  • Každý z nás teď koukne, co nám podzim sfoukne
  • Domácí a hspodářská zvířata
  • Zvířata žijící v lese
  • Hurá, hurá, po roce přicházejí Vánoce
  • My pět smyslů máme, všechny dobře známe

ÚVOD DO ŠKOLKOHRANÍ

V úvodu se dozvíře, že je kniha rozdělena do dvanácti týdnů, konkrétně do šesti témat, kdy je každé téma zpracované na dva týdny. Kniha je plná nápadů, písniček, říkanek, her i sebeobslužných aktivit, které se dají využít jak jednorázově, tak se k nim i pravidelně můžete vracet. Ke každému týdnu jsou připraveny také dva pracovní listy, na které navazuje vždy konkrétní aktivita.


 

1. ŠKOLKOHRANÍ, TO NÁS BAVÍ

První kapitola je tématem zaměřena na školku, jak to v ní chodí, jaký je režim dne i jaké má školka vybavení. Nechybí ani práce se jmény, aby si je děti lépe zapamatovaly, společné pohybové hry, rozcvička i práce s textem na téma Tomík ve školce. Najdete inspiraci na různá dechová vičení, kolektivní cvičení, sluchové vnímání apod.


 

Detailněji například úterý druhého týdne, kdy se děti učí hru HU, cvičí na velkých míčíčch a pracují i s malými nafukovacími míči, dle pokynů učitelky, které je střídá.


 

Pracovními listy jsou v této kapitole obličej a panenka, na který se vytvoří díry děrovačkou a proplétají se tkaničky nebo provázky. Můžete na nich trénovat copánky nebo mašličku. Dále hledání, který obrázek do řady nepatří a lepení oblečení do skříně.


 

2. KAŽDÝ Z NÁS TEĎ KOUKNE, CO NÁM PODZIM SFOUKNE

Druhá kapitola je tématem podzimní, kdy si s dětmi povídáte o podzimu, jak se mění počasí a příroda, dozrává ovoce, sklízí se různé potraviny a jak se připravujeme na zimu. Získáte inspiraci na výtvarnou aktivitu, rozcvičku, cvičení s barevnými lístečky, naučíte se zavazovat tkaničky, zpívat písničku o javorovém listu, zacvičíte si s padákem apod.


 

Detailněji se podíváme na úterý, kdy se staví z přírodnin, vytvoří se smyslový chodníček a hází se zvířátkům kaštany, žaludy, bukvice atd.




Pracovními listy k tomuto tématu je spojování dvou obrázků k sobě, foukání Větromila, najít cestu labyrintem a obtažení teček ke vzniku obrázku.


 

3. DOMÁCÍ A HOSPODÁŘSKÁ ZVÍŘATA

Třetím tématem jsou domácí a hospodářská zvířata. kdy si v kruhu povídáte o zvířatech, která žijí na statku s připravíte si k tomu obrázkové karty, encyklopedii apod. S dětmi napodobujete různé zvuky zvířat, chodíte jako káčátka, běháte jako koníci, hrbíte se jako kočka. Procvičíte si lidové písničky s obrázky, navštívíte statek, vyrobíte si masku apod.




Podrobnější příklad ze středy, kdy si zahrajete hru "Nevidíme", vyrobíte si kozla a procházkou kolem obchodu s potravinami si popovídáte o různých potravinách, z čeho se vyrábí, které jsou zdravé a které jsou nezdravé.




Jako pracovní listy je tu slepička se zrním, šablona masky obličej, kočka, pes, kůň, kozel, dokreslovačka a počítání se zvířátky.




4. ZVÍŘATA ŽIJÍCÍ V LESE

Přecházíme do tématu zvířat žijících v lese. Pojmenujete zvířátka z obrázků, rozcvičíte se s lasičkou, zahrajete si na lasičku a myšky, popovídáte si jak se chovat v lese, práce s textem je na téma Maminka a veverka, vytvoříte si prostředí lesa ve výtvarné aktivitě, pokoulíte míč a mnoho dalšího.




Podrobněji se podíváme na pátek, kdy se šněrují, provlékají a rozvazují tkaničky, vytvoří obrázek datla z kuliček z krepového papíru, nakreslíte červíky pro datlíky a na datly si dokonce i zahrajete venku.




Pracovní listy k této kapitole jsou dokreslení veverčina ocásku, šablony pro malování zvířátek a pracovní list se sovičkou, kterou je potřeba překreslit na druhou stranu.


 

5. HURÁ, HURÁ, PO ROCE PŘICHÁZEJÍ VÁNOCE

Vánoční téma, to baví všechny tak moc, že se o to víc nemůžou dočkat Štědrého dne. Společně si popovídáte o tom, co to jsou Vánoce a co by si děti k Vánocům přály. Rozvičkou se naučíte básničku o kapříkovi, vyrobíte si prut s rybkami, povyprávíte si o Ježíškovi, pohybovou hrou vyznačíte cestu do Betléma, vytvoříte si Betlém a mnoho dalšího.




Detailněji se podíváme na středu, kde se děti naučí rozlišovat velikosti krychlí v podobě dárků, zazpíváte si koledy a venku se naučíte rozpoznávat stromy a jejich šišky, které k nim správně přiřadíte.




Jako pracovní list je tu beránek s labyrintem, kometa, vybarvování podle čísel a talířky na cukroví, do kterých nakreslíte rohlíčky, linecká kolečka i perníčky.




6. MY PĚT SMYSLŮ MÁME, VŠECHNY DOBŘE ZNÁME

V poslední kapitole těchto školkových aktivit se podíváme na smysly. Popovídáte si s dětmi o tom, co jsou smysly, jaké smysly známe a co s nimi poznáváme. Pojmenujete si části těla i orgány, vyzkoušíte hmatovou hru, zacvičíte si s tyčí, poslepu se pokusíte najít bačkory a nazout si je, přečtete si příběh o čtyřech bratrech a jedné sestře, zahrajete si na navigátora a mnoho dalšího.




Detailněji se podíváme na čtvrtek, kde si zahrajete na kouzelnici, rozpohybujete se básničkou a jako pohybovou hru venku si zkusíte hru na mrkání - což mě teda vrací zpátky do dětství a naše venkovní hry všeho druhu.




Poslední pracovní listy jsou na dokreslení vlásků, najdete správné stíny, prozkoumají různé druhy nálad a najdou co k čemu patří.



 

ZÁVĚREM

To je zase studnice nápadů a inspirace že? A to brzy bude dostupný i druhý díl, který mi samozřejmě nesmí chybět! Báječná pomoc nejen pro začínající učitelky v mateřské škole, ale také pro kohokoliv kdo vede skupinu dětí, učí děti doma anebo kdokoliv, kdo chce volné dny doma něčím zpestřit a potřebuje nasbírat inspiraci.

Na to, kolik pracovních listů a podobných sešitů doma mám, nemám zatím pocit, že by se něco opakovalo nebo že by něco bylo jinému vyloženě podobné. V každém si najdeme svoje a oblíbenost rozhodují spíš ilustrace, než že by něco vyloženě nebavilo. A já jen zírám, že vznikají stále nové a nové pracovní listy, které jsou zábavné, zaujmou a baví malé i velké.

Rozhodně se těším na pokračování, protože bude minimálně takhle skvělé, jako první díl.



 

Pokud vás Školkohraní zaujalo a chtěli byste ho pořídit, najdete ho na eshopu nakladatelství Portál přímo ZDE. A mrkněte se tam pořádně, najdete tam totiž další pracovní listy ke stažení zdarma.



Cena: 169Kč (původně 199Kč)

Žádné komentáře:

Okomentovat