A zase deskovka od Orchard Toys, u kterých mě nepřestává fascinovat, jak dokáží děti zaujmout nejen svým vzhledem či odolností, protože jsou vyráběny z pevného kartonu, ale také jednoduchými pravidly a velkými herními prvky.
V této placené spolupráci s eshopem Booksforjoy.cz se podíváme detailněji na hru Mammoth Maths aneb Mamutí matika, ve které nás čeká sčítání i odčítání a také kontrola výpočtu pomocí kouzelné louče. Je tedy druhou z našich matematických her pro děti k procvičení základních počtů a vůbec nedokážu říct, která z nich je lepší. I když .. no, posuďte sami.
Pojďme se na ni tedy podívat blíže :-).
BALENÍ HRY
Tentokrát se nejedná o klasickou krabici, ale tato hra má navíc držátko a můžete ji tak přenášet jako kufřík, což děti rády ocení.
OBSAH HRY
- Hrací deska
- 30 kamenných výpočtů
- 4 hrací figurky
- 4 stojánky na figurky
- 4 dvoudílní mamuti
- Číselná řada ve tvaru kosti
- Kouzelná pochodeň
- Peříčko
- Hrací kostka
HRACÍ DESKA
Hrací deska je z pevného kartonu a skládá se ze čtyř dílů, které se složí jako puzzle. Je to jednoduchá skládačka, kterou zvládne postavit i nejmladší zapojené dítko. Deska zobrazuje jeskyni jako startovací pole a okruh, který je potřeba projít zpátky do jeskyně. Šipky vás nasměrují správným směrem cesty.
KAMENNÉ DESTIČKY S POČTY
Kamenné destičky jsou také z pevného kartonu. Ve svém středu mají výřez, protože se v průběhu hry budou nasazovat mamutům na chobot. Jsou oboustranné, kdy je na jedné straně plus, na druhé mínus a jsou ve dvou barvách, což znamená obtížnost.
ČÍSELNÁ ŘADA A PÍRKO
Číselná řada mi z vrchní obsahové fotky utekla. Používá se jako pomůcka, kdy dá dítě prst na první číslici v příkladu a pokračuje sčítáním či odčítáním a rychle se dozví výsledek.
Mladší holky teda více používají počítání na prstech ale Sofinka už si zkoušela i číselnou řadu, která ji zaujala.
Pírko se využívá pro polochtání mamutů na nose, kdy musí pčiknout a odletí jim jeden navlečený kámen pryč. Vrátí se zpátky před spoluhráče a ten má o příklad zase víc.
KOUZELNÁ POCHODEŇ
Když jsme hru rozložily poprvé, dlouho holkám trvalo, než všechno skrze ní prozkoumaly a ke hře si sedly. V babyclubu to byl taky úplně jiný svět, kdy najednou oranžový koberec jakoby zmizel ale byly vidět fleky, které na něm běžně vidět nejsou :-D. Pochodeň slouží k tomu, aby si děti zkontrolovaly správný výsledek na kamenných destičkách, který na první pohled vidět není.
JESKYNNÍ POSTAVIČKY
Stejně jako například u Yettiho je lepší, když postavičky do stojánků dáváte ve dvou - jeden roztáhne stojánek a druhý nasadí postavičky. Tím zamezíte roztřepení kartonu, který je jako všechny komponenty také silný a byla by škoda ho narušit.
KONTROLA VÝPOČTU
Příklad kontroly výpočtu a zároveň i kontroly toho, jestli číslo dítě opravdu vidí. Já měla u Sofinky chvíli infarkt, protože to nejdříve dlouze luštila a já měla obavy, jestli vůbec číslo vidí - jsou lidi, kteří podobné obrazce nebo schovaná čísla nevidí a díky tomu se můžou odhalit vady zraku. Ale naštěstí dobrý, jen to déle zkoumala. Další čísla už řekla hned.
PŘÍPRAVA HRY
Nejdříve složíte hrací desku doprostřed stolu a kadý hráč si vybere svého mamuta, kterému nasadí nohy a postaví ho před sebe. Stejně tak si vyberete figurku v barvě, jako máte mamuta a postavíte ji na start - což je jeskyně. Dále si každý hráč vezme čtyři kamenné destičky s příklady a položí je na hromádku před sebe. Na dosah všem ještě přidejte číselnou řadu, kouzelnou pochodeň a pírko. Takto je hra připravena a můžete začít.
PRAVIDLA HRY
Hra je naprosto jednoduchá. Začíná nejmladší hráč, který hodí kostkou a posune se o tolik polí, kolik na kostce padlo. Pokud se postavíte na znaménko + nebo - vyberete si z vašich příkladů jeden se správnným znaménkem a ten vypočítáte. Řeknete nahlas svou odpověď a případně zkontrolujete výsledek pomocí kouzelné louče. Pokud jste příklad vypočítali správně, umístíte kamennou destičku na chobot mamuta.
NAŠE SPOLEČNÉ HRANÍ
I do této hry jsem bez problémů zapojila všechny tři cácorky a měla jsem radost, že se chytla i tříletá Olivka, které se mamuti moc líbili. Sice si pořád počítá po svém, ale ze všeho nejvíce napodobuje ségry, takže skvělé využití situace.
ZÁVĚREM
Hra je určena pro 4 hráče ve věku 5-8 let s tím, že má tedy dvě úrovně výpočtů. Šedé kameny jsou jednodušší, hnědé jsou těžší. Odehraje se poměrně rychle a dítě si hrou procvičuje počítání, které ho v takové podobě baví samozřejmě mnohem víc, než kdyby sedělo čistě u příkladů.
Skvělým prvkem je kouzelná pochodeň, která hru zpestří a ukáže tajné výsledky. Je to jedna z her, kterou bych rozhodně doporučila do školek. A ani se nebudete vztekat u náročného vyloupávání komponentů. Ha. Takže asi suma sumárum mamutí hra se mi líbí trošičku víc, než Yetti, u kterého ale vládne velká hora.
Pokud vás desková hra Mamutí matika zaujala a chtěli byste si ji pořídit, najdete ji na eshopu Booksforjoy.cz přímo ZDE. A pokud na vás náhodou nevyzbyla, nebojte se, brzy se zase naskladní.
Cena: 439Kč (doporučená prodejní cena 549Kč)
Žádné komentáře:
Okomentovat