2. dubna 2025

ČTEME: Kniha pocitů - Jak se vyznat v sobě i ostatních

Kniha pocitů je spíše pořádná bichle. Má přes 80 stran a je plná nadčasových ilustrací, které děti zaujmou na první pohled. Při pročítání a čtení plyne jako voda, plynule ubývá stránka po stránce a je otevřena mnoha dalším tématům ke komunikaci a dalšímu rozboru .. ale u focení do recenze jsem měla pocit, že je nekonečná a že na tom nechám záda :-D.

Zaujala mě především proto, že naše prostřední Sofi je (nejen) citově náročnější a je poměrně složité se jí dostat pod vrchní slupku. Troufám si říct, že by jí podobné knihy mohly pomoct s vyjadřováním pocitů, s pochopením pocitů a celkově s komunikací .. proto podobné publikace cíleně vyhledávám. A co se týče pohádky V hlavě, Sofi si zamilovala oba díly .. tak třeba další tip :-).

Ve spolupráci s nakladelstvím Pasparta bych vám tuto krásnou knihu pocitů chtěla představit podrobněji. Tak se na ni pojďme podívat blíže :-).

 

 

 

PÁR SLOV ÚVODEM

V úvodu se dočtete, co je záměrem celé knihy, komu je určena, pro jakou práci se ještě hodí, co vše v knize najdete a mnoho dalšího. Úvod je milé povídání především pro dospěláky, aby věděli, jak s knihou pracovat a čeho všeho si vůbec všímat.

 

 

1. POCIT - KLID

V této kapitole se dočtete co je to klid i jaké situace jsou s ním spojeny. Pročtete si komix a zodpovíte otázky. Dále se dozvíte k čemu nám je klid a co z něj čerpáme, jak klid cítíme v těle, jakými způsoby se dostat do klidu, co souvisí s klidem a co přímo ve vás vyvolává klid - zamyslete se nad tím a nejlépe si myšlenky napište na papír a připněte na nástěnku. Co je na očích, to se rychleji zapíše do hlavy :-).

 



 

2. POCIT - PŘEKVAPENÍ

V další kapitole se zaměříte na překvapení. Já mám překvapení ráda, vyžaduju ho a užívám si ho. Jsou ale lidé (i děti), které překvapení rádi nemají, kteří nechtějí být překvapeni. Potřebují být na situaci připraveni a potřebují vědět, co je přesně čeká. Dočtete se co to je překvapení, pročtete si komix a zodpovíte otázky, nechybí ani jak překvapení cítíme v těle, k čemu nám je překvapení a co všechno s překvapením souvisí. Překvapení může být pozitivní i negativní.

 



 

3. POCIT - RADOST

Radost můžeme prožívat velikou i tichou. V této kapitole si přečtete příklady, kdy můžete mít radost a takový seznam by mohl být mnohem delší. Je důležité myslet na to, abychom se radovali z maličkostí a nelpěli jen na velkých věcech. Jako dospělí máme radost z toho, že nám usne dítě a to je velká věc. Ale dětem by mělo stačit mnohem méně, i třeba, že kolem proletí motýl. Komix zde taky nechybí a jakmile zodpovíte otázky, dočtete se, k čemu nám radost je, jak cítíme radost v těle a jak ji vlastně v sobě probudit. Dozvíte se také co s radostí souvisí a jak jít štěstí naproti.

 



 

4. POCIT - SMUTEK

Smutek v nás může plíživě narůstat a hromadit se do doby, než hrnec přeteče anebo přijde nečekaně, může nás překvapit. Může se s námi táhnout dlouho, ale může být i krátký, který rychle zase přejde. V této kapitole se dozvíte, co je to smutek, k čemu nám smutek je a pročtete si komix s otázkami. Někdy smutek přijde a my ho nedokážeme uchopit, pojmenovat, nevíme proč přišel .. pomůže ale, když ho necháme projít skrze nás pláčem, uleví se nám. S tím se dostáváme k dalším bodům kapitoly, které jsou o tom, jak smutek cítíme v těle a co můžeme dělat, když jsme smutní. Nechybí ani zmínka o tom, co se smutkem souvisí. Dokonce zde máte za úkol přiřadit správně bubliny k postavám.

 



 

5. POCIT - STRACH

Strach .. jakmile vidím tu tabuli, vzpomenu si na školu, kdy se na zkoušení vyvolávalo podle datumu a jakmile si to člověk umí spočítat, má strach nějakou dobu dopředu. Uff. Strach umí být až paralizující, umí nás zastavit, umí nás brzdit. Ale co si budem povídat, občas se i rádi bojíme a vyhledáváme strašidelné filmy či příběhy. V této kapitole se dozvíte, co je to strach, pročtete strašidelný komix a zodpovíte otázky. Dále se dozvíte k čemu nám strach je, v čem nám pomáhá, jak strach cítíme v těle a jakými způsoby s ním pracovat a v neposlední řadě zjistíte, co se strachem souvisí a co je to fobie.

 



 

6. POCIT - ODVAHA

Od strachu přejdeme k odvaze, která je, dá se říct, taky částečně se strachem. Máme sice odvahu udělat nějaký krok, ale zároveň v nás může hlodat i strach a obava. Tolik prolínajících se pocitů může být kolikrát moc i na dospělého, natož na dítě a proto bychom s nimi měli mít především trpělivost. Co je to tedy odvaha? Jak ji cítíme v těle? Jak moc odvážný bude komix? K čemu nám je odvaha a proč je v této kapitole zmíněná linka bezpečí? Dočtete se ale také co s odvahou souvisí a jak si odvahu dodat.

 


 

7. POCIT - STUD

Stud je velká věc .. jak se můžu zdát jako extrovert, jsem ve skutečnosti stydlín a v kombinaci se strachem mě to v některých situacích brzdí a blokuje. Za písmenky jsem si jistá, ale kdybych měla někde povídat a vystupovat veřejně, to byste ze mě sotva dostali pozdrav. 

S tím přistupuju k dětem, nenutím je a pokud se stydí i přes dodání odvahy, nechávám je. V tom je ovšem skvělá naše škola, která děti už od první třídy trénuje a učí vystupovat před ostatními, aby si byli jisti v kramflecích a aby měli tu odvahu vůbec vystoupit. Za to si školy velmi cením, protože vím, jak moc to pro ně v budoucnu může být důležité. 

V sedmé kapitole se tedy dočtete co je to stud, v jakých chvílích na nás přichází a samozřejmě nechybí ani komix s otázkami. Dozvíte se jak stud cítíme v těle, k čemu nám je a co s ním souvisí. Také se zkusíte vcítit do vypsaných situací.

 



 

8. POCIT - HNĚV

Rudý hněv nás čeká v osmé kapitole aneb vidět rudě - jo to jsem zažila doslova jednou v životě. A to jsem si myslela, že se to řiká jen tak obrazně, jenže jakmile to člověk zažije, opravdu vidí rudě. Bylo to jako mít rudou tmu před očima a přiznám se, že to bylo poprvý a naposledy, co jsem (naštěstí) takovou situaci zažila. 

Dlouhé roky si řikám naopak, že nebudu týrat sama sebe tím, že se na někoho hněvám .. tomu dotyčnému je to očividně jedno a ubližuje to jenom mně, tak proč bych to dělala. Jenže já k tomu dozrála až po xxx letech. Děti potřebují všechny emoce zpracovat. Potřebují vědět i cítit, že jim rozumíme, že víme proč a co je rozhněvalo a společně se to pokusíme vyřešit. I zde se dozvíte, co je to hněv a proč umí být zákeřný. 

Pročtete si komix a vysvětlíte si odpovědi na otázky. Dozvíte se, jak hněv cítíme v těle, k čemu nám je a jakými způsoby ho zkrotit. Opět si zkusíte přiřadit bubliny k jednotlivým postavám a nechybí ani informace, co vše s hněvem souvisí.

 



 

9. POCIT - ZÁVIST

Závist, zelená potvora, která taky umí své. Přitom stačí jen obrátit myšlení, ale to neni jednoduché. Mně osobně trvalo roky, než jsem se ze závisti dostala k tomu, že druhým všechno přeju. A ne proto, že se říká "přej a bude ti přáno", takhle to nefunguje. Spíš proto, že čím víc budete závidět a čím víc budete v této negaci, tím víc negativních věcí k sobě budete přitahovat .. a to nechcete. 

Závist umí být i učitelem, možná i trochu motivací, pokud jde o zdravou závist jako hnací motor. Vždy je ale důležité začít u sebe a uvědomit si, proč vůbec někomu závidíme, co komu závidíme a proč nás to tak trápí. U svých dětí jsem se s tím upřímně ještě nesetkala, ale snažím se s nimi vždycky o všem otevřeně mluvit. Aby znaly situaci, aby věděli proč tohle zrovna nejde, abych jim nabídla jiné možnosti a vyvážený kompromis. 

Co je to tedy závist? Jak ji cítíme v těle? K čemu nám je a jak se s ní můžeme vypořídat? Co s ní souvisí? To vše se dozvíte v této deváté kapitole a nechybí ani komix s otázkami.

 



 

10. POCIT - ZNECHUCENÍ

Znechucení aneb od zelené k zelenější. Co je tedy znechucení? Z čeho nám může být až fyzicky špatně? K čemu můžeme být znechuceni až takovým způsobem, že cítíme morální odpor? Znechucení může být od špatných hygienických návyků, přes setkání se s něčím nechutným až po morální odpor při znečišťování apod. Komix je v tomto případě zajímavý a rozeberete si ho v otázkách. Dozvíte se také rozdíl mezi znechucením a morálním odporem. Samozřejmě nechybí ani jak znechucení cítíme v těle a co s ním všechno souvisí.

 



 

11. POCIT - NUDA

Nuda není vůbec žádná otrava, naopak je to velmi důležitý nástroj .. na to bychom neměli zapomínat. Nuda je důležitá, protože podporuje kreativitu, pomáhá s osobním rozvojem, učí nás být sami se sebou, vede k vnímání detailů a dává mozku čas na odpočinek. Pokud jste často ve shonu, v kolotoči a lítáte z jedné aktivity do druhé, nemáte prostor se nudit. Jako dospěláci to moc dobře známe a proto bychom měli pravidelně vyrážet do přírody a dokonale vypnout. Jakmile dovolím hlavě sevypnout, přijde vlná nové inspirace a hlubokého odpočinku (i při bdění). 

Děti mají často jeden kroužek za druhým a rodiče v tom vidí pozitivum, že nemají čas se nudit .. jenže pro děti je nuda obzvlášt důležitá. Roky jsem od holek neslyšela, že by se nudily - volného času mají dost, ale vždy se nějakým způsobem zabavily samy. Až poslední dobou chodí Sofi, že se nudí a já jí vždycky řeknu "no to je super!" a pakse snažíme vymyslet, co budeme dělat. Někdy je ale nuda pěkně protivná a to například ve chvíli, kdy n a něco čekáme, kdy se na něco těšíme a čas jakoby se zastavil. 

V této kapitole se dočtete co je to nuda, projdete si komix s otázkami, dozvíte se také jak cítíme nudu v těle a k čemu dalšímu nám nuda teda ještě je a co všechno s ní navíc souvisí.

 



 

12. POCIT - ZÁJEM

Zájem .. tak málo probíraný pocit, přitom je naší denno denní součástí. Kolikrát vás něco přes den zaujme? To se snad ani nedá spočítat. U dětí je pozorování zájmu důležité i z pohledu Montessori, protože o co dítě projeví zájem, to je třeba podpořit. 

A to právě platí u těch nejmenších. Pozorovat, co e zajímá, využít toho a pak třeba tisíckrát za den sbíráte hračky ze země protože je dítě nadšeně hází na zem. Ale baví ho to, je spokojené a my jsme strhaní ale taky spokojení, protože alespoň neřve hahaha (ano házecí období je u nás aktuální). 

Co je to tedy ten zájem? Může to být letmý zájem o něco, co zrovna prolétlo kolem ale může to být i hluboký zájem, který nás provází ještě nějakou dobu. Komix o zájmu je velmi chytlavý a zajímavý, protože působí jako takový test vašeho zájmu. Dále se dočtete k čemu nám zájem je a jak je možné, že se díky zájmu rozvíjíme. Jak zájem cítíme v těle a co s ním všechno ještě souvisí. 




 

13. POCIT - LÁSKA

Třináctý a zároveň poslední pocit je láska. Láska, která má mnoho podob a všechy z nich jsou pro život nesmírně důležité. Může jít o milostný vztah, může jít o lásku v rodině, s přáteli, lásku k přírodě, zvířatům, naší vlasti, lásku k deskovkám (hahaha) ale neměli bychom zapomínat hlavně sami na sebe, protože mít rád sám sebe, od toho se odráží naše další chování. Ani v tomto případě nechybí komix, zaláskovaný komix, na který zodpovíte otázky. Přečtete si k čemu nám láska je, jak ji cítíme v těle, jaký je koláč naší lásky, co s láskou souvisí a na závěr je připraveno i několik laskavých tipů.

 



 

ZÁVĚREM

Uff ty bláááho, to byla jízda. Kniha je sama o sobě velká horská dráha, kterou i když přečtete několikrát, vždy se k ní rádi vrátíte, doporučíte ji učitelům, přátelům, dětské skupině a dalším lidem, se kterými jste třeba podobné téma řešili.

Kniha obsahující třináct různých pocitů, které jsou do podrobna rozepsány, ale přitom způsobem, který snadno pochopí i osmileté dítě. Texty jsou chytlavé, komixy zajímavé, ilustrace vtipné a nadčasové. To děti musí zaručeně bavit ať si říká kdo chce co chce.

Tolik informací, tolik pomoci ve vysvětlování konkrétních pocitů, tolik příkladů. Víc jak 80 stran naprostého veledíla. Klobouk dolu autorům. Doufám, že recenze mluví za vše, protože mně už písmenka došla. Smekám, tleskám a nemám slov!

 


Pokud vás tahle báječná a především barevná Kniha pocitů aneb jak se vyznat v sobě i ostatních zaujala a chtěli byste ji pořídit do své knihovničky nebo do skupiny, školy apod. najdete ji na eshopu nakladatelství Pasparta přímo ZDE.

 

Cena: 550Kč

 

Žádné komentáře:

Okomentovat