6. listopadu 2024

ZA VÝLETEM: Lovecký zámeček Mořičov (Ostrov)

Co se týče našich výletů, holky si nejvíce užívají různorodé naučné stezky a já si ze všeho nejvíce užívám všelijaké zříceniny a pročítám si jejich historii. Nemusí jít zrovna o významné zříceniny, ale zajímají mě zříceniny menších budov či tvrze. A moc dobře víte, že si primárně vybíráme neokoukaná a málo známá místa bez vstupného.

V hledáčku jsem proto měla lovecký zámeček Mořičov, který se nachází kousek od Ostrova, ale věděla jsem, že to nebude úplně celodenní výlet a proto jsem vyčkávala, až vyrazíme do Ostrova navštívit více míst. Což proběhlo zhruba v polovině srpna, kdy jsme se vydali do Ekocentra a zámeckého parku,ze kterého jsme pak rovnou jeli právě nalovecký zámeček.

Tak se o něm pojďte dozvědět víc :-).



 

Jeli jsme podle navigace, i když byla cesta zvláštní, ale nechali jsme se vést navigací Waze, která nás zavedla na volní parkoviště přibližně kilometr před zámečkem. K němu vede žlutě značená cesta vhodná spíše pro nosítk, než kočárek. 

Polovina trasy je náročnější, zvlášť, když jdete po dešti a máte co dělat s blátem od nohama. Pokud máte pořádný terenní kočárek, můžete to zkusit, ale nosítko je nosítko. Zbytek cesty byl už rovný a vyjetý. Není tonáročná trasa, spíš na pohodičku i přes část do kopce.

Všimli jsme si, že je to poměrně oblíbená trasa pro venčení psů.


 

"Barokní lovecký zámeček nechali vystavět v letech 1738-1739 majitelé ostrovského panství markrabata Ludwig Georg a August Georg z Baden-Badenu a Hochburku na návrší v nejvyšší části rozsáhlé panské obory v někdejším lesním revíru Tiergarten asi 1,5 kilometru jihozápadně od vsi Mořičov. Objekt sloužil potřebám majitelů do počátku 19. století a následně byl opuštěn a postupně se proměnil ve zříceninu. Dnes jsou pozůstatky bývalého zámečku v havarijním stavu."

"Hony trvali často i několik dní. Zámeček stál na nejvyšším bodě tehdejšího polesí Obora. Systém cest, alejí a průhledů byl řešen tak, aby byl co nejlépe využit pro lov spárkaté a divoké zvěře. Součástí polesí Obora byla bažantnice a obora. Bažantnice přiléhala k jižní straně zámečku. Traduje se, že z aleje od zámečku bylo možno dohlédnout na ostrovský zámek a dávat tam znamení, např. k zahájení lovu."

Dokonce se předpokládá, že byl částečně podsklepený, ale to vše se ještě v dnešní době zjišťuje.

 




 

"Dvoupatrová centrální stavba na půdorysu nepravidelného jedenáctiúhelníku z omítnutého čedičového lomového kamene, promíšeného cihlami, krytá neznámým typem zastřešení. Přízemí a první podlaží objektu dosahovalo výšky 4 metrů, druhé patro pak bylo o metr nižší. Vstup do objektu byl veden obdélných vchodem z jihovýchodní strany, v ose nad ním byla situována zaslepená okna v obou patrech, stejně jako v ose po pravé straně. Stěny objektu byly v dalších devíti osách prolomeny obdélnými okny s cihlovým orámováním a maltovými rámci s klenáky ve všech patrech. Červeně natřené vnější stěny objektu s imitací režného cihelného zdiva byly členěny bílými lizénovými rámci a jednoduše profilovanými plochými horizontálními římsami mezi patry."


 

U zámečku je informační cedule se zákazem vstupu. Zaujala mě naučná stezka s názvem Po starých cestách okolo Ostrova, která je tedy určena spíš dospělým, protože by ji rozhodně holky neušly. Má zhruba 30 kilometrů a seznamuje s historií a zajímavostmi města Ostrov. Hned jak bude mrňous schopen celodenníhohlídání, tak se na ni s Tomem vydáme a věřím, že si ji báječně užijeme.

 



 

Panské sídlo, které bych si přála vidět z výšky, protože musí vypadat i ze shora skvěle. Třeba si jednou pořídíme dron a začneme si naše výlety zaznamenávat i v jiné perspektivě. Píše se o něm, že je oblíbeným výletním cílem, ale kdybych vyloženě nevyhledávala, co tu máme kolem, jen tak bych na něj nenarazila. Nikdy jsem o něm nic nečetla ani neslyšela od nikoho z přátel a známých.

 

 

Poblíž zámečku je ohniště s posezením, kde můžete posvačit. Na rozdělávání ohně mi to teda přišlo až moc poblíž lesa, tak nevím jak to tam přímo je i přes to, že je tam nachystané ohniště ale na odložení batohu, posezení a posvačení naprosto dostačující.



 

ZÁVĚREM

Dočetla jsem se, že by měl být postupem času obnoven. Už to celé mělo být v řešení, ale někde se to zastavilo. Údajně se ale plánuje zříceninu zabezpečit a vytvořit oddychové místo pro turisty i cyklysty, což by bylo parádní a pokud to vyjde, rádi se tam znovu vrátíme.

Už teď je to ale příjemný oddychový výlet nebo spíše procházka a prozkoumání dalšího zajímavého místa s historií, které máme takto v našem kraji přístupný.

Pokud se na lovecký zámeček vydáte, určitěmi napište jak se vám líbilo.

 

Žádné komentáře:

Okomentovat