2. července 2025

UČÍME SE: Časopis Ahoj divočino - Léto 2025

Časopis Ahoj divočino je po několika letech v novém kabátku a musim říct, že prokouknul a na první pohled vypadá fantasticky! Tento časopis považuju jako skvělou učební pomůcku pro děti, které provede každým ročním obdobím a seznámí vás s různými druhy živočichů i rostlin. Mám radost, že se využívá ve výuce i na naší škole napříč ročníky.

Čeká vás dopis z divočiny od vrápence, léto jak se patří, co se děje v létě, léto v rákosí, na srazu s křížákem obecným, zkameněliny, plakáty, otakárkovití motýli, starčky, nevítaní návštěvníci z říše rostlin, vápenec z pradávných moří a mnoho dalšího.

Tak se na něj pojďme podívat detailněji :-). 

 

 

DOPIS Z DIVOČINY

Dopis z divočiny vám tentokrát píše letoun vrápenec malý a jmenuje se Vráťa. Blíží se večer a proto se chystá vyrazit ven. Za jednu noc musí nachytat víc než tisíc komárů, aby se najedl dosyta a k tomu několik masitějších nočních motýlů. Není sice extra rychlý, ale je hbitý a obratný. Potravu chytá za letu do létací blány, ale umí se i třepetat na místě. Dočtete se také, jakým způsobem vidí ve tmě a jak ten proces vidění funguje.

 

 

KDE BYDLÍ VRÁPENEC VRÁŤA

Vyplníte křížovku, ve které vám tajenka prozradí jméno zámku, který je oblíbeným domovem vrápenců i netopýrů. Na tom zámku se natáčely i pohádky a prochází rozsáhlou a pečlivou rekonstrukcí. Pokud na zámek vyrazíte, nezapomeňte omrknout zámecký lesopark s rozhlednou v podobě umělé zříceniny.

 

 

LÉTO JAK SE PATŘÍ

Tohle je tak krásná dvoustrana s živočichy i rostlinami, které patří k létu - jsou zvýrazněny tučným písmem a pro děti tak zapamatovatelné. S názvy mohou pracovat v průběhu celého časopisu a ty ilustrace .. ty prostě miluju!

 

 

CO SE DĚJE V LÉTĚ

Pokud rádi pozorujete přírodu, tahle dvoustrana je vždy skvělou inspirací na co se zaměřit. V trávě poskakují sarančata, v červnu se rojí malé žabky, během léta probíhá kaňkování kun, některé rostliny roní slzy a objevují se i čekanky. Vše je na této dvoustraně detailně popsané.

 

 

LÉTO V RÁKOSÍ

Už samotní listování časopisem je zážitek. Já si potrpím na krásné realistické ilustrace a tohle je doslova slast. Na okrajích rybníků, řek a v mokřadech se daří rákosu obecnému. V takové vysoké trávě je živo. Však se podívejte, co vše tam můžete objevit. Správně vyluštěte úkoly.

 

 

NA SRAZU - KŘIŽÁK OBECNÝ 

Když jsem viděla křižáka na titulní straně, naběhla mi husí kůže. Pavouci jsou nádherní a zároveň děsivý pro mnoho lidí. Možná počtem nohou, možná jejich rychlostí ale přitom zrovna křižák je čaroděj s hedvábím a na několika dalších stranách se o něm dozvíte samé úžasnosti. Dočtete se koho do svých síťí chytá, co následuje po chycení, jak je to s jedovatostí, jaká vlákna vyrábí, jak to mají samci i jaké jsou další druhy křižáků.

 

 

Detailněji se dočtete, jak fungují jejich pavučiny, jak je tkají a jakým způsobem si můžete vyrobit pavoučí ostrov - tedy v případě pokud se vám povede ulovit křižáka, který vám tu dokonalou pavučinu vyrobí. Já ani nevím, jestli jsme kdy vůbec křižáka venku potkali ale takový experiment musí být bájo.

 

 

ZKAMENĚLINY

Vytvoříte si zkameněliny ve vápencích z prvohor a druhohor. Poznáte tak ježovku, amonita, ramenonožce a další zkameněliny. Tyhle naučné a hlavně dobře skladné vystřihovánky jsou fantastické a můžete se k nim v průběhu různě vracet nebo si je vystavit na sezonní nástěnku.

 

 

FOTOPLAKÁTY ZVÍŘAT

Tentokrát vás na fotoplakátech čeká samozřejmě křižák obecný a vrápenec malý aneb hlavní hrdinové tohoto čísla, o kterých jsme se toho tolik dozvěděli.

 


 

OTAKÁRKOVITÍ MOTÝLI

Víte, že jsem nadšenec pro motýly, a proto jsem měla velkou radost, že se v tomto čísle budou vystřihovat otakárkovití motýli. Tyto výstřižky si můžete zavěsit na provázek anebo dát na kolíček. No není to nádhera?!

 


KARTIČKY/POHLEDY

Kartičky jsou v každém čísle časopisu celkem čtyři, ale někdy jsou rozděleny na poloviny, takže v nich můžete mít jednou tolik živočichů či rostlin. V tomto čísle najdete jasoně červenookého, kobylku i saranče, netýkavky avrápence s netopýrem.

 


STARČKY

Název "starčky" jsem četla úplně poprvé a přitom mám pocit, že je potkáváme často. Jeho domovinou je slunná jižní Afrika a je jedovatý pro pasoucí se zvířata - dostanou průjem a jedovaté látky z rostliny se dostávají i do mléka nebo medu. Jsou pak nebezpečné i pro člověka.

 

 

VÁPENCE Z PRADÁVNÝCH MOŘÍ

Pravěká moře byla v té době nejen plná života, ale na každém kroku číhal někdo, kdo měl chuť si smlsnout na ostatních. Obyvatelé moří se proto obrnili schránkami z uhličitanu vápenátého, které si vytvářely vlastním tělem. Dočtete se jak se vytvoří zkamenělina a zjistíte, že vápencové skály jsou i na Macoše.

 

 

OTAKÁRKOVITÍ

Na této dvoustraně se seznámíte s druhy otakárkovitých motýlů - otakárek fenyklový, otakárek ovocný, pestrokřídlec podražcový, jasoň červenooký a jasoň dymnivkový.

 

 

ZBRUSU NOVÁ CHKO SOUTOK

Po sedmdesáti letech snahy ochránců přírody je konečně Moravská Amazonie chráněnou krajinnou oblastí. Moravskou Amazonií se nazývá nejen kvůli množství mokřadů, ale i díky velmi pestré přírodě - dočtete se proč je tak unikátní, proč se doporučuje cyklistům i jak je to s kolonií čápů bílých.

 

 

OHEŇ - ŽIVEL ZNOVUZROZENÍ

Oheň, silný a ničivý živel, který vytváří teplo ale může být i strůjcem strachu a bolesti. Samotné spáleniště umí být místem plným života.Vstva popela poskytuje zdroj minerálních látek a šíří se tam mechyi lišejníky. Například luňák využívá (v Austrálii) oblasti požáru, kde loví ohněm vyplašenou kořist. Dočtete se také, jak je to u nás s řízeným vypalováním a jak to může někdy prospět.

 

 

DIVOKÁ DVOJKA

Čtrnáctý díl Divoké dvojky se nazývá Vodní inženýr. Vendy a Robin hrají šipkovanou na jejímž konci je má čekat překvapení. Setkají se s nutriemi, které jim cestu trochu komplikují. Co je čeká na samotném konci? A které hlodavce jste potkali cestou? Víte, který hlodavec je největší na světě?

 


ZÁVĚREM

Já si vždycky řeknu jaké asi bude další číslo? Co ještě dokáží vymyslet? Co se dá ještě vůbec vymyslet? Kolik těch čísel nakonec může být? A je možné ještě laťku zvednout? Neskutečné, fascinující, úžasný a nový vzhled je osvěžující. Fandím, tak moc fandím a přeju mnoho dalších úspěchů.

Pořád vám píšu, že i když na časopis máte děti malé, kupujte ho dopředu .. budete se k němu vracet a uvidíte, jak vás vytáhne do přírody za dobrodružstvím, pozorováním a navíc získáte tak krásné vystřihovánky, pohledy i plakáty. 

Jedná se o čtvrtletník, který vezme děti do přírody a baví i dospělé. Roční předplatné (4 čísla) stojí 460 Kč. Objednávky piště na obchod@ahojdivocino.cz

 

Cena: 135Kč (kus)

 

Žádné komentáře:

Okomentovat