26. února 2018

MÁMA ČTE: Pátá dohoda

Pátá dohoda aneb Toltécká kniha moudrosti je praktickým průvodcem cestou sebeovládání.

Sebeovládání není ale myšleno ve smyslu rozčílení či agrese, je myšleno ve smyslu Vašeho přemýšlení a Vašeho žití. Vašich uzavřených dohod, které máte nejen sami se sebou ale také s ostatními. A je také o odprostění se od lží a od toho, co si o nás myslí druzí.

Tato kniha Vás dovede k tomu, kým opravdu jste. Pomůže Vám přetvořit vlastní život, neboť se zbavíte bezpočtu omezujících dohod, které jste uzavřeli nejen sami se sebou či s ostatními lidmi, ale také se samotným životem.

ROZDĚLENÍ KAPITOL

 • Toltékové
 • Úvod
 • První část - Moc symbolů
  • Zpočátku
  • Symboly a dohody
  • Tvůj příběh
  • Každá mysl představuje jeden svět
  • Pravda nebo fikce
  • Síla přesvědčení
  • Cvičení dělá mistra
 • Druhá část - Síla pochybnosti
  • Síla pochybnosti
  • Sen orvní pozornosti
  • Sen druhé pozornosti
  • Sen třetí pozornosti
  • Proměna ve vizionáře
  • Tři jazyky
 • Závěr 


JEDNOTLIVÉ DOHODY

 1. První dohoda - Nehřešte slovem
 2. Druhá dohoda - Neberte si nic osobně
 3. Třetí dohoda - Nevytvářejte si žádné domněnky
 4. Čtvrtá dohoda - Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete
 5. Pátá dohoda - Pochybujte, ale učte se naslouchatKaždý z nás je tvůrcem a každý z nás tvoří denno denně nespočet příběhů. Tvoříme příběh nejen svůj, ale také příběh rodiny, přátel, komunity, lidstva, světa. Vaše poselství je Váš život.

Nehřešit slovem znamená, abyste nikdy nepoužívali sílu slova sami proti sobě. Platí to ale i pro ostatní lidi kolem Vás, protože jakmile zhřešíte slovem proti někomu jinému, ten Vám to vrátí a ve finále jdete sami proti sobě a sami sobě ubližujete. 

Zamyslete se nad tím, kolikrát za den hřešíte slovem sami proti sobě? Mnohdy byste se asi divili, jak často to bohužel je. Stoupněte si před zrcadlo, líbí se Vám, co tam vidíte? Změňte to a přestaňte slovem hřešit. Když slovem hřešíte, tak se tím jen utvrzujete v tom, že to je pravda a čím víc té lži budete věřit, tím víc negace k sobě budete přitahovat.
Domněnky stejně jako hřešení slovy dokáží vytvořit dost negace. V knize je naprosto úžasný příklad se židlí. Myslím si, že musím rozbít židli, protože si na ní někdo sedne, ona se rozpadne a člověk si může dost ublížit. Židle je zlo a musí být zničena! Vytvořme proti té židli zákon, aby všichni věděli, jak je nebezpečná. Od této chvíle se k té židli nesmí nikdo přiblížit.

Jakékoliv poselství šíříte, tak věřte, že kdokoliv mu následně uvěří, může se ho začít obávat .. jako třeba té židle. A v té samé posedlosti špatnou židlí se samozřejmě odhodlá zničit židli dřív, než ona zničí jeho. 

Slovem se dokáže způsobit mnoho. Předmět jako takový je pravdivý ale příběh, který o tom předmětu vytvoříme pravdivý není. Je to zkreslená pověra, lež. Pokud té lži nevěříme, tak je vše v pořádku ale pokud ji uvěříme a pokusíme se stejným způsobem ovlivnit další lidi, může to vést k tomu, co nazýváme zlem.

Naprosto úžasný úryvek ze třetí dohody je tento:

"Jedna z největších lží, jež v součastnosti slýcháme, zní: "Nikdo není dokonalý". Je výtečnou omluvou pro naše chování a téměř všichni s ní souhlasí, ale je tomu tak doopravdy? Naopak, každý člověk na tomto světě je dokonalý! My však tuto lež slýcháme od doby, kdy jsme byli dětmi, a tudíž sami sebe neustále posuzujeme na základě představy o dokonalosti. Neustále pátráme po dokonalosti a při svém pátrání dospíváme k názoru, že vše ve vesmíru je dokonalé - kromě lidí. Slunce je dokonalé, hvězdy jsou dokonalé, planety jsou dokonalé, ale když přijde na lidi, řekne se: "Nikdo není dokonalý". Nicméně ve skutečnosti je dokonalé vše na Zemi - včetně lidí. Jestliže jsme nedospěli k takovému uvědomění, abychom tuto pravdu viděli, je to proto, že jsme zaslepeni lží."

"Všechno na nás je dokonalé, včetně postižení nebo nemoci, kterými můžeme strádat. I člověk, který se narodil bez prstu, paže, ucha, je dokonalý. Je třeba si uvědomit, že existuje pouze dokonalost. Pokud někdo uvěří sám sobě, že není dokonalý, tato lež si pro svou podporu bude přitahovat další lži a všechny společně způsobí potlačení pravdy a ovlivnění snu, který si pro sebe tvoříme."

"Lži jsou pouhé pověry a my žijeme v pověrčivém světě."


Tak, a přesně to je ono. Pravda pravdoucí!Pochybování je mistrovskou dovedností, protože využívá sílu pochybnosti pro rozpoznání určité pravdy. Pravda vždy byla, vždy bude a je jí úplně jedno, jestli v ní věříte nebo ne. Naopak lež potřebuje, aby v ní lidé věřili, protože pokud v ní nebudou věřit, tak se vytratí. Pochybujte, ptejte se, pátrejte a věřte hlavně sami sobě.

Naslouchání brání unáhleným závěrům, proto je důležité naučit se naslouchat i přes to, že budete pochybovat. Každý je zodpovědný za to, co říká, ale už není zodpovědný za to, jak to Vy sami chápete a jak si všechno přeberete. Ale pokud se naučíte naslouchat, nebude Vám pochopení dělat žádný problém. Nemusíte hned souhlasit či nesouhlasit. Nemusíte ani vyjadřovat svůj názor, stačí jen, když budete naslouchat.
V této kapitole se mi hodně líbila zmíňka o tom, že největším strachem tohoto světa, je strach z pravdy. Lidé se pravdy bojí, protože se naučili věřit lžím, kterých se ale ve finále taky bojí. Ve snu první pozornosti je svět, ve kterém žijeme, jako nějaká "reality show" uváděná hlasem poznání.

A opět se dostáváme k těm zrcadlům. Lidé kolem nás neustále říkají, jací si myslí že jsme nebo jací bychom měli být ale neexistuje zrcadlo, které ukazuje skutečnost. Všechna zrcadla jsou naprosto pokřivená. 
Změna začíná u Vás! A jak změnu provedete? Právě pomocí pěti dohod :-). 

Jestliže používáte pět dohod, Váš svět se stává lepším a Vy své štěstí chcete sdílet s lidmi, které milujete. Změníte-li sebe, změní se všechno kolem Vás. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že když jste šťastní, tak se Vaše štěstí dotkne i ostatních a inspirují se ke změn vlastního života. Takže Vaše štěstí bude ku prospěchu lidem kolem Vás a najednou se vše začne měnit v to dobré a Vy jen budete zírat a štípat se do ruky, jestli se Vám to nezdá :-).

A na závěr jeden úžasný závěr:

"Radujme se jeden z druhého. Jsme stvořeni k tomu, abychom jeden druhého milovali, nikoliv k tomu, abychom se vzájemně nenáviděli. Přestaňme věřit tomu, že kvůli našim rozdílům jsme jeden druhému nadřazení či podřízení. Nevěřme té lži. Navzájem se lišíme, protože každý žije ve svém osobním snu, nicméně můžeme své sny vzájemně respektovat.

Můžeme se dohodnout, že budeme spolupracovat s věomím, že každý z nás je středem svého vlastního snu. Každý z nás má vlastní přesvědčení, vlastní příběh, vlastní úhel pohledu. Existuje však stejné světlo, stejná síla za každým z nás."
Tato kniha se poměrně špatně recenzuje. Je mocná, je silná, vážně úžasně napsaná a pravdivá ale je potřeba ji přečíst kompletně celou. Takto popsaná či vytržená z kontextu je opravdu komplikovaně k pochopení a nemusím Vám tím správně předat tu myšlenku. Stejně jako kniha Já to dokážu!, i tato je průvodcem a pomocníkem. Otevře lidem v mnohých věcech oči a dokáže jim změnit život. 

Začnete se víc soustředit na sebe samé, začnete se mít víc rádi a začnete si víc užívat život, protože se odprostíte od věcí, které Vás drží zpátky. Otevře se Vám nová cesta, po které se milerádi vydáte a já Vám budu držet pěsti! :-)


Pátou dohodu zakoupíte na oficiálním eshopu Knížního klubu přímo ZDE.

Cena: 159Kč

Žádné komentáře:

Okomentovat