8. ledna 2025

LUŠTÍME: Časopis Ahoj divočino - zima 2024

Zimní číslo časopisu Ahoj divočino dorazilo už těsně před vánočními prázdninami ale k recenzi se dostávám až teď v novém roce. Přeci jen přes vánoce bylo mnoho vánočního chystání, tvoření i čtení a teď se konečně můžeme věnovat čistě zimnímu tématu.

V tomto čísle vás čeká dopis z divočiny od sýčka obecného, zvířecí oči, dočtete se co vyzkoušet v zimě, co se i děje v zimě, jak vypadá zima v horské smrčině, na sraz se dostanete s kočkou divokou, představí se vám tis červený a jalovec obecný, seznámíte se s kaprem obecným, vyrobíte naprosto fantastický plakát s ptáky v zimě u vody, vyletem se vydáte za geologií, zjistíte jak pozorovat vodní ptáky, probudíte pupeny a čeká vás toho ještě mnohem víc.

Tak se na zimní číslo pojďme podívat blíže :-).

 

 

 

JEŘÁBÍ RODINA

Jeřábi se k nám často v zimě vracejí. Jejich mláďata se musí naučit migrační trasu od svých rodičů, narozdíl od jiných ptáků, kteří to mají už vrozené. Mladí jestřábi následují své rodiče celý první rok života a jako rodina se drží pospolu i ve velkých hejnech, která dosahují i několik tisíc jedinců. Dozvíte se toho mnohem víc a to včetně toho kam letí a kolik vůbec uletí kilometrů.


 

DOPIS Z DIVOČINY

V dopise z divočiny vás tentokrát zdraví sýček obecný. Naše Olivka si sovy v posledním roce velmi zamilovala a tak jí udělalo velkou radost, že je zde zrovna sýček, i když by preferovala puštíka :-D. V této rubrice se dočtete, že v dnešní době patří k nejohroženějším ptačím druhům Česka. Zmizela jim totiž mnoho sadů, luk, pastvin i malých políček. Dozvíte se díky čemu dokáže létat nehlučně, jak moc dokáže otočit hlavu, koho nejraději loví a mnoho dalšího.


 

ZVÍŘECÍ OČI

Na rozcvičku si v tomto čísle dáte přiřazování zvířecích očí. Za pkol máte poznat podle oka, kterému zvířeti patří. Očí na vás čeká celkem osm a pokud zvíře správně poznáte, můžete ho k nim i nakreslit.


 

V ZIMĚ VYZKOUŠEJ

Někdo v zimě rád zachumlá pod peřinu a někdo se inspiruje vším, co by se v zimě dalo vyzkoušet. To je najednou inspirace že? Můžete pozorovat ptáky na krmítku, můžete číst stopy zvěře ve sněhu či blátě, můžete detailně prozkoumat jedinečnost sněhových vloček, najít plodnice hub na kmenech stromů a mnoho dalšího. Někdy je to pořádná bojovka, když je třeba námraza a všechno děsně klouže, ale zimní příroda za to stojí.


 

CO SE DĚJE V ZIMĚ

V zimě se děje tolik věcí, které jsou na první pohled ne úplně zřetelné. Odhalují se skrytá obydlí, když opadá listí a nejsou zahalena sněhem. Vzácným jevem jsou ledové vlasy na spadaných listnatých větvičkách. A slyšeli jste někdy slovo "čarověník"? O tom se taky například dočtete zrovna v této rubrice o tom, co se všechno v zimě děje.


 

ZIMA V HORSKÉ SMRČINĚ

Tyto dvojstrany mám snad v časopisu ze všeho nejraději. Baví nás rozebírat každý detail, každou drobnost a povídat si kde co vidíme, kde je co schované. Pravé přirozené smrčiny jsou hlavně v horách a pokud byste zachtěli některou takovou vidět a zažít, vydejte se na Šumavu nebo do Krkonoš. Opět krásná aktivita, kdy napíšete do prázdných kroužků správná čísla konkrétních komentářů.


 

KOČKA DIVOKÁ

Na sraz v tomto zimním čísle dojde kočka divoká., kterou na vlastní oči v přírodě nejspíš neuvidíte. Tak skrytým způsobem a tak důmyslně žije, že ji nemáte šanci spatřit. Objevila se v podstatě díky fotopastím, jinak by se o ní nevědělo. Dozvíte se proč se tak moc schovává, podle čeho si vybírá teritorium, co loví, jak si zakládá rodinu a stará se o mláďata a dokonce i jak vychází s dalšími zvířaty.


 

Kočka divoká vypadá jako vypasený domácí mourek. Zde ji můžete porovnat s typickou mourovatou kočkou domácí. Abych pravdu řekla, pokud si dobře pamatuju, kočku divokou jsme viděli v nějaké stanici nebo něčem takhle podobném a to snad jen ocas, jak byla schovaná. A jak ji vůbec najít? Na následující straně je několik tipů.


 

ROSTLINY SE PŘEDSTAVUJÍ

Představí se vám tis červený a jalovec obecný. Tis červený vidím moc ráda, protože mi přijde, že už snad úplně zmizel z měst a parků. My ho mívali pod oknem, takže jsem už jako malá věděla, co to je za "křovinu" jak jsem tis nazývala a věděla jsem, že je velmi jedovatý. Později nám ho pokáceli a já ho v podstatě od té doby (časy puberty) neviděla. Je přitom velmi dlouhověký a může se dožít až 300 let. No a stejně tak to má i jalovec obecný, který se dožívá také několik set let a lidmi byl odjakživa vyhledávám jako léčivá dřevina ale vy ho určitě znáte jako koření v kuchyni.


 

KAPR OBECNÝ

Kapr obecný je v Česku jedním ze symbolů rybníkářství a hlavně Vánoc. Pro svou nenáročnost se u nás v Česku v průběhu historie stal kapr jídlem chudých a je typickým obyvatelem našich rybníků. Na této dvoustraně se dozvíte velikost kapra, jeho rozšíření, potravu, plemena s šupinami i bez, jak se chová, vánoční zvyky, kdo je mu podobný a dočtete se i jak to má s rozmnožováním.


 

PTÁCI V ZIMĚ U VODY + PLAKÁT

Wooooow! Tohle je naprostá nádhera! Když jsem viděla už několik hotových veledíl, řekla jsem si, že to je opravdu parádní projekt jak pro jednotlivce doma, tak i pro skupiny domškoláků nebo školní menší třídy. Je to opravdu veliká vystřihovánka, kdy získáte několik desítek ptáků i s názvy, které nalepíte na velký plakát. lakát můžete vybarvit a vznikne vám tak neuvěřitelně vymazlený přehled ptáků, které můžete v zimě u vody pozorovat.




 

PLAKÁTY ZVÍŘAT

Pořád si řikám, jakým způsobem plakáty ještě využít a záleží jak moc pracujete s časopisem, jestli ho máte aktivní celé období, než vyjde další číslo, jestli si z něj vystavujete vše na tématickou nástěnku a pokud ano, mohly by se tam přdat i plakáty a tím pádem sýčka i kočku divokou mít jako téma do dalšího čísla časopisu. Ať jsou plakáty využity co nejvíce, když už jsou takhle parádní!

 

 

PARÁDNÍ POHLEDNICE

Pohlednice nebo kartičky nebo jak to chcete nazývat. Jsou skvělým souhrnem celého čísla, kdy si připomenete to nejdůležitější a zopakujete si, co si pamatujete. Taky bych na ně chtěla vytvořit album, které by bylo celým souhrnem všech čísel Ahoj divočino, jenže já mám trochu jiný problém - je mi to líto stříhat :-D. Tak třeba inspirace pro vás, album by mohlo vypadat skvěle.


 

VÝLETY ZA GEOLOGIÍ

Krásné tipy na výlety za geologií anebo šutrologií, jak rádi říkáme, protože mamka s takovými šutry často pracuje, čistí je, prodává, nakupuje, doma má sama pořádnou výstavku a holky je taky rády zkoumají. Přímo do muzeí úplně nechodíme, ale jakmile se nám naskytne některý z domů přírody, využijeme příležitost a zajdeme prozkoumat, co nabízí. Na naučných stezkách kolikrát taky na některé narazíme.


 

POZORUJEME VODNÍ PTÁKY

My teda kromě vodních ptáků pozorujeme taky nutrie s mláďaty, které se nám krásně ukázali v Kadani u mamky na povánočním víkendu. A které vodní ptáky můžete pozorovat? Kachny plovavé i kachny potápivé a navíc si přečtete zajímavosti o námluvách kachen, přizpůsobení životu u vody, proč je nohy nezebou i jak to mají se zobákem. Věděli jste, že je můžete potěšit napříkladkukuřicí, ovsem nebo nakrájeným hlávkovým salátem?


 

PROBOUZÍME PUPENY

Vyzkoušejte si badatelskou výzvu v podobě pokusu se spícími pupeny. Vše si můžete zapisovat do tabulky a výsledky poslat k porovnání. Dozváte se zde také jak stromy ví, že je čas se probudit, jaké jsou signály pro hmyz i ptáky a mimojiné se dozvíte i co je fenologie. Pro představu je vyobrazeno celkem 11 druhů pupenů, ať se vám lépe hledá.


 

CHODÍME BEZE STOP

Jaké jsou zbývající zásady zodpovědné návštěvy přírody? Nezanecháváme po sobě stopy a to se netýká jen odpadků ale i vykonávané potřeby, protože jsou pak lesy plné toaleťáků a přesně víme kde co kdo dělal. Ale přeci jen při celodenní návštěvě lesa je potřeba něco takového řešit. Nejlepší je sebou nosit malou lopatku, vyhloubit jamku a po vykonání potřeby po sobě vše zahrabat. Je také potřeba podílet se na péči ve smyslu například účasti brigád na pomoc přírodě, zodpovědně čekat na skupinové opozdilce, vysvětlit důsledky nevhodného chování apod.


 

DIVOKÁ DVOJKA

Divoká dvojka a zamrzlá labuť. Au, to zní docela děsivě. Robin a Vendy vyrazili na jezero, kažý tedy z jiného důvodu ale oba měli cíl stejný. Robin si chtěl zahrát hokej a Vendy chtěla hlavně bruslit. Jenže najednou objeví labuť a když k ní přijdou blíž, zdá se jim, že se nehýbe. Robin to prý prověří a jak to celé dopadne? Vtipný, krátký, výstižný komix s drobnými úkoly .. skvělá tečka za dalším číslem.



 

ZÁVĚREM

Přiznám se, že takhle přes zimu nijak extra nejezdíme na výlety ani na procházky do přírody. Jsme spíš ten typ, co zůstane v teple domova s kakajíčkem v posteli. Ale víc a víc mě takové zimní pozorování, zkoumání a bádání láká a rádi se necháme inspirovat. Zrovna jsem s holkama mluvila o tom, že bychom mohli chodit víc ven i takhle v zimě. Nedávno jsme byli na naučné stezce, kde to teda bylo docela o naražený zadky ale bylo to bájo. Tak se snad vydaří vyrazit víc a využijeme zimní čísla časopisu nejvíc jak to půjde.

Jedná se o čtvrtletník, který vezme děti do přírody a baví i dospělé. Jeho roční předplatné (4 čísla) stojí 400 Kč a objednávat můžete přes email obchod@ahojdivocino.cz.

Ještě ho nemáte předplacený? Ale notááááák!

 

Žádné komentáře:

Okomentovat