Ať už jste myšlenkama v Halloweenu nebo Vánocích, nezapomeňte, že je mezi tím vším ještě měsíc listopad a s ním spojen svatý Martin a právě na svatého Martina je zaměřeno nové číslo časopisu Puntík, které už někteří z vás mají ve svých schránkách.
Dozdobíte podzimní věnec, prožijete listopad všemi smysly, s Mylišáky vyzkoušíte skořápkový tanec, projdete bludiště, s opičkou Maki vypátráte ničitele lampionu, s Májou a Pipem zasednete ke stolu, naservírujete své oblíbené jídlo, s Lízou a Pupíkem upečete koláče, s průzkumníkem Žárovkou zajdete na lampionový průvod, vyrobíte si Martina na bílém koni a nechybí ani podkova či husa.
Tak se na něj pojďme podívat blíže :-).
CO NÁS ZAUJALO NEJVÍCE?
1. PODZIMNÍ VĚNEC
Podzim je v plném proudu a Puntík si vyrobil krásný podzimní věnec. Za úkol máte vybarvit zbylé listí, nebo ho přelepit opravdovým, a najít šípky, žaludy a ořech. My jsme teda upřímně období padajícího listí i kaštanů nějak zaspaly. Nejdříve nic, nic, nic a pak najednou holky omarodily a jen co se vyležely, už je po kaštanech .. ale listy by se možná ještě najít daly.
2. LISTOPAD VŠEMI SMYSLY
I listopad se dá prožít všemi smysly a to hlavně s různými dýňovými pokrmy, nápoji. Stejně tak začínají vládnot citrusy, ale věděli jste, že citrusy vnitřně ochlazují a proto by se měly jíst hlavně přes léto a ne přes zimu? Dotkněte se podzimu v podobě smyslového hraní s kaštany, žaludy i spadaným listím apod.
3. BLUDIŠTĚ V PODZIMNÍM LESE
V podzimním lese Mylišáci potřebují pomoc najít cestu k veverce a posbírat oříšky, které poztrácela - dokážete spočítat kolik jich je? A nezapomeňte spočítat také z kolika barev plete paní zaječice šálu. A co vy? Už jste zkoušeli pletení? Plete někdo u vás doma?
4. OPIČKA MAKI PÁTRÁ
Opička Maki ráda řeší různé záhady a vždy vyřeší i ty, které se jí nějakým způsobem týkají. Chystá se na lampionový průvod a tak pro sebe i svou kamarádku vyrobila dva krásné lampiony. Přes noc je pověsila venku na větev a ráno našla jeden z nich roztrhaný. Kdo to udělal? Přijdete na to? Byl to králík, kačer nebo výr?
5. MÁJA A PIP
Mája s Pipem zasedají ke stolu a Pip to přehnal, až skončil pod stolem. Za úkol zde máte škrtnout, co nepatří na jídelní stůl, když jíme a popovídejte si také o pravidlech, co by se u stolu dělat nemělo.
6. CO BUDE DES DOBRÉHO?
Zamyslete se nad tím, co je vaše oblíbené jídlo a zkuste si ho naservírovat na talíř - můžou to být špagety, pizza, hamburger, těstoviny apod. Využijte bavlnky, modelínu, vystřihněte z barevných papírů a nechte se vést fantazií. Moc hezká aktivita s tvořením a kombinací různých materiálů - navíc může být nápomocna k tomu, co vařit v dalších dnech.
7. LÍZA A PUPÍK PEČOU KOLÁČE
Svatomartinské koláče jsme ještě nezkoušeli. Stáčily nám jeden rok rohlíčky, které se roztekly a byly křehčí, než chmíří pampelišky. Holkám se ale tento návod od Lízy a Pupíka zalíbil, tak nám asi nezbyde nic jiného, než je podle nich vyzkoušet.
8. MALOVANÁ BÁSNIČKA
Malovaná básnička s nápovědou po pravici moc baví Sofinku,která si procvičuje čtení. Narozdíl od Klaudinky vyhledává čtení cíleně a moc jí to baví (alespoň teda doma .. ve škole to může být jinak) a rovnou si u toho notovaly s Olivkou, které koláče by si rády daly.
9. PRŮZKUMNÍK ŽÁROVKA
Žárovka se s Edisonem chystá na lampionový průvod. Když si prosvítíte vedlejší stránku, zjistíte, komu lampion zhasnul. Nás čeká lampionový průvod o víkendu a moc se těšíme. Dáváme ale přednost vyráběným ze sklenic od přesnídávek.
10. SVATÝ MARTIN NA BÍLÉM KONI
I když stříhání nesnášim (a stejně stříhám denno denně), vždy se těším na nějaké stříhání a vyrábění pokladů ilustrovaných Andreou Popprovou. To nám zdobí domov nejvíc ze všech a nemůžu se na její práci vynadívat. I když mi je to kolikrát líto stříhat, stavět, skládat, vždy to vypadá báječně!
11. BEZPEČNĚ S BESIPEM
Dny se krátí a večer je brzy tma, je proto důležité nosit oblečení s reflexními prvky a to jak na vrchních částech oblečení, tak i na kalhotech či botách a obecně nenosit tmavé oblečení, abychom byli dobře vidět i za tmy. Žlutým zvýrazňovačem vybarvěte bílé pruhy na oblečení.
12. PODZIMNÍ PŘÍBĚH
Huh! Věřte nevěřte ale konečně jsem se dočkala toho, že si Sofi všimla většího textu a chtěla číct i delší příběh. Čte ho teda na etapy, ne hned celý ale tyjovaaa! To se mi ani u Klaudinky ještě úplně nestalo, tak mám radost a doufám, že to Sofi vydrží.
13. PUNTÍKOVY NÁPADY
Tvoření na svatého Martina se točí hlavně kolem podkov, koní a hus. Dá se tvořit na mnoho způsobů tak, že každý rok může být o kus jiný, i když je téma stejné. A nás to pořád baví. Poznejte tradice a zvyky a procvičte si jemnou motoriku vyrobením podkovy a koně s hřívou a ocasem.
14. TVOŘÍ CELÁ RODINA
Celorodinné tvoření je u nás většinou každé tvoření, ale holky už jsou ve věku, kdy si samy vymyslí a vyrábí podle fantazie a vlastních návrhů. Tohle je teda zrovna tvoření spíš pro Olivku a ta si vymyslela hned několik způsobů, jak tu husu udělat - chce vatu, kuličky krepáku i kousky papíru. Tak aspoň budeme mít hus dostatek :-D.
15. LUŠTĚNÍ PRO VĚTŠÍ DĚTI
Luštění pro větší děti je tentokrát s dlouhým příkladem a taky hledáním písmen, na které začínají konkrétní obrázky po levé straně. Samotnou mě překvapilo, jak tohle hledání obrázků v obrázcích je pro děti těžké a ne každé to vidí hned. O to důležitější je takové věci procvičovat.
ZÁVĚREM
Tak to bylo listopadové svatomartinské číslo plné podzimu, koláčů a svatomartinských tradicí.
Časopis Puntík si můžete předplatit na webu send.cz. Určitě doporučujeme předplatné už kvůli tomu, že chodí pohodlně do schránky a můžete využít sourozenecké předplatné společně s časopisem Tečka! Také je za výhodnější cenu. A o zábavu máte postaráno!
Přejeme pohodové luštění :-).
Cena: 59,90Kč
Žádné komentáře:
Okomentovat