Hokusy pokusy, to bylo vždycky moje! Už od mala jsem si v knihovně půjčovala různé knihy o pokusech, různém pozorování a zkoumání.
Paradoxně pro mě byla chemie, jako studijní předmět, naprostý propadák a to doslova. Bavila mě, ale nešla mi - tímto vyvracím teorii o tom, že co člověka baví, to mu jde úplně samo :-D.
Já na takový věci prostě nemám hlavu, i když jsou dost zajímavé. Stejně tak to mám i s matematikou - ale takový sudoku, to bych si počítala od rána do rána :-D.
Moc jsem se těšila, až s Klaudinkou začnee různé hokusy pokusy. Chtěla jsem něco začít už dřív, kolem 3. let, ale nějak jsme se k tomu nedostaly.
Tato sada ale vše úžasně odstartovala a budeme v tom pokračovat i nadále! :-)
BALENÍ OBSAHUJE
- 5 testovacích ph proužků
- 2 velké odměrky
- 2 malé odměrky
- 2 Pasteurovy pipety
- 2 dřevěné špachtle
- 2 ochranné rukavice
- Plastová špachtle
- Červené potravinářské barvivo
- Jedlou sodu
- Ochranné brýle
- Balonek
- Brožurka s pokusy
BROŽURKA
V brožurce narazíte na seznam všeho, co balení obsahuje. Obeznámíte se také s likvidací chemických látek tak, aby to bylo v souladu se státními a místními směrnicemi.
Dále tam najdete popis 21 rozných experimentů včetně jednoduchých ilustrací a závěrečného vysvětlení.
PŘÍKLADY TYPŮ EXPERIMENTŮ
- Difuze
- Hustota
- Hodnota ph látek
- Oxidace
- Povrchové napětí
- Krystaly
- Osmóza
Na konci brožurky budete moct zodpovědět například několik kvízových otázek nebo vyberete stín k obrázku či projdete labyrint.
NAŠE ZKOUŠKA POKUSŮ
"Výbuch" barvy
Lajcky řečeno - naliteje do mističky trochu mléka, kápnete červené barvivo, namočíte špárátko do prostředku na mytí nádobí a následně kapku saponátu přenesete na samotný střed barviva na mléku.
Stane se to, že se barvivo doslova rozuteče, jak kdyby se té kapky saponátu leklo :-D.
K dalšímu experimentu si Klaudinka nasadila ochranné brýle, které má z celé sady úplně nejradši, že s nimi chodí i do vany :-D. Musíte ale uznat, že vypadá skvěle a moc jí to sluší! :-D
Jelikož obě naše holky naprosto milují balónky, tak pro další experiment byl použit právě konkrétní přiložený balónek.
Jak bez foukání naplnit balonek
Opět lajcky řečeno - do poloviny malé pet lahve nalijete ocet, plastovou špachtlí odměříte 3 lžičky sody a nasypete ji do balonku. Balonek umístíte na horní část lahve a zvednete balonek tak, aby se soda volně nasypala dovnitř lahve. Vznikající oxid uhličitý nafukuje balonek.
Ve třetím experimentu někde museli soudruzi z NDR udělat chybu, jinak si to nedovedeme vysvětlit, protože se nepovedl. Každopádně Klaudinka byla nadšená, že může hatlámovat patlámovat a Sofinka následně zkoumala, co to vůbec vzniklo :-D.
Kapalina nebo tuhá hmota?
Tento experiment byl o tom, že se smíchala kukuřičná mouka s vodou a barvivem. Z toho vznikla jednotná hmota, která v rukách měla připomínat pevné těleso ale po položení na stůl se měla změnit ve viskózní kapalinu.
Jenže to se vůbec nestalo. A nestalo se to ani, když jsme přidali vodu.
Nestalo se to ani, když se toho chopil manžel všeuměl :-D
No, takže to dopadlo tak, že si s pevným tělesem holky chvíli hrály a pak se rozdrolené nasypalo do balónku z předchozího pokusu a vzniknul tak "antistresový" míček, který si Klaudinka berei do postele. Furt ho musí mít po ruce a musí s ním i spát .. hahaha :-D
DOPORUČENÝ VĚK
Oficiálně se na krabici píše od 8 let, ale úplně v pohodě můžete začít s dětmi kolem 4 let nebo i krapet mladšími :-). Ve 4 letech sice úplně nepochopí odborně co se stalo, ale uvidí, vypozorují, zjistí a naučí se. Později si tu informaci postupně spojí do jednoho :-).
Tuto sadu můžete využít jako základ, který postupně můžete rozšiřovat podle svého. Ve finále Vám může vzniknout zábavný chemický kufřík plný pomůcek. Pak stačí jen přidat plášť a budete jako profíci :-D.
Malého chemika zakoupíte na oficiálním eshopu Funkids.cz přímo ZDE.
Cena: 219Kč
Další verze:
Žádné komentáře:
Okomentovat