Dnes bych vám ráda představila Simonu, která tvoří aktivní obrázky a zároveň její ilustrace můžete vidět i na eshopu hrdenosim.cz. Vše je autorskou tvorbou, kterou najdete pouze u ní. Vyrábí různé druhy aktivit pro kluky i holky, omalovánek, kalendářů a mnoho dalšího. V dnešní recenzi bych vám ráda ukázala aktivní pohádkové obrázky, které jsem si u ní vybrala.
Zvolila jsem Když jsem já sloužil, které využíváme s Olivkou, Tři malá prasátka pro Klaudinku a Sofinčina je pohádka O velké řepě. Ale pokud máte raději třeba Šípkovou Růženku, Smolíčka pacholíčka, Koblížka, Červenou Karkulku apod. Mrkněte na její Facebook, kde v albu Pohádkové aktivní obrázky najdete mnohem víc možností.
A teď už se pojďme blíž podívat na ten náš výběr :-).
AKTIVNÍ POHÁDKOVÉ OBRÁZKY
Aktivní pohádkové obrázky jsou zalaminované ručně malované čtvrtky o velikosti A4, na nichž máte mnoho snímatelných prvků, které jsou připevněny kolečky suchého zipu.
Můžete si tak s dítětem vyprávět pohádku a zároveň ji i předvádět. Dítě se tak učí posloupnosti příběhu a to jak časové, tak i dějové a zároveň si rozšiřuje slovní zásobu, procvičuje fantazii, prostorové vnímání a nesmím opomenout ani tréning jemné motoriky.
Dokonce si z nich můžete vytvořit malé divadélko, kdy postavičky a jiné drobnosti připevníte na špejli, no a ze zalaminované čtvrtky vytvoříte pozadí.
KDYŽ JSEM JÁ SLOUŽIL
Olivka není hračkové dítě, ale baví ji tancovat a poslední dobou začala vnímat co povídáme, vyprávíme nebo zpíváme a tak mě napadlo seznámit ji s touto pohádkovou písničkou, která patří k dětským klasikám ale sama jsem se ji nikdy pořádně zpaměti nenaučila.
Když si ji najdete na Youtube, můžete se zároveň naučit i pohybové prvky ke každému zvířeti. Takže k tomu všemu povídání, vyprávění, posloupnosti, jemné motorice, fantazii apod. přidáte ještě pohybové prvky, které děti zaručeně zaujmou.
Každý text, na který jsem narazila, se lišil v zakončení, takže je na vás jakou verzi zvolíte.
Aktivní pohádka Když jsem já sloužil tedy obsahuje panáčka, panenku, tele, husu, kuře, kachnu, boty, vrata, sluníčko, krávu, prase, vola. S těmito prvky můžete pracovat - zvířata dítě zařadí tam, kam patří, takže se zároveň i učí, že je kačka v rybníku, kuře v kurníku apod.
Samostatných prvků, které na obrázek můžete připevnit je tedy celkem dvanáct. Velké jsou tak akorát, aby se s nimi dětem dořbe pracovalo, ale některé prvky (sluníčko, vrata) jsou menší, tak pozor u malých sourozenců, aby je nechtěli ochutnávat.
Líbí se mi detail plačící panenky, to jsem se v první chvíli musela smát. No a taky musím napsat, jak mi najednou celý ten příběh nedává smysl. Jako dítě jsem se nad tím nikdy nezamýšlela, ale teď mi přijde zvláštní, že si vyslouží děvčátko a přitom jeho panenka pláče v komoře :-D. Tak ani nevím, jestli to neřešit anebo si to pro holky upravit.
O VELIKÉ ŘEPĚ
Ani nevím, proč jsem pro Sofinku zvolila tuto pohádku. Možná proto, že není tolik vyprávěná, protože jsou všude spíše princezny. Tahání řepy jsme několikrát zažívaly na pohádkovém lese a holky to vždycky moc bavilo.
Pohádku si s nimi můžete vyprávět a zároveň odehrávat. Děti si ji snadněji zapamatují, protože ji zároveň i prožívají. Vidí časovou i dějovou posloupnost a pak můžou i sami řadit postavy za sebe a zkusit je třeba i procházet, jestli by to fungovalo i jiným způsobem.
S obrázkem si zároveň mohou hrát i jako s domkem se zahrádkou a zvířaty.
Aktivní pohádka O veliké řepě obsahuje tedy čtyři velikosti řepy, dědu, babičku, vnučku, psa, kočku, myš, slunce, mrak, konev, hlínu. S těmito všemi prvky můžete předvádět pohádku anebo si hrát dle své vlastní fantazie.
Opět můžete s dítkem popisovat samotný obrázek, co kde vidí, co se kde nachází, co má jakou barvu, co asi poroste v záhonu a pokud máte vlastní zahradu, můžete si povídat i o ní - co na ní pěstujete, jestli je větší nebo menší jako ta na obrázku apod.
Hracích prvků je tedy celkem 14. Holky si dělají často srandu, že místo mraku dají hlínu a smějí se, že to je mrak plný bobků. No nechtěla bych, aby z takového mraku začalo pršet :-D. Prvky jsou menší, než ty v předchozím obrázku, takže opět pozor na malé ochutnávací sourozence. Pochválit musím tolik verzí řepy, které můžete využít na srovnávání velikostí. Ukazovat která je největší a nejmenší a srovnávat je od největší anebo naopak od nejmenší.
TŘI MALÁ PRASÁTKA
Klaudinka je pohádkou Tři malá prasátka fascinovaná. Ani nevím, kde k tomu přišla ale museli jsme pořídit i hru Tři malá prasátka, kterou jsem recenzovala včera. Tím, že pohádku zná, tak mi ji sama odvypráví a já už jen kontroluju posloupnost a průběh. Takže v tom předškolním věku stále aktivní pohádky/obrázky děti baví, ale už si to šéfují sami.
V této aktivní pohádce najdete prasečí maminku, cihly, sluníčko, oheň, kotlík, mrak, dřevo, slámu, vítr, domek z cihel, domek ze slámy, domek ze dřeva, tři prasátka, vlka. A opět můžete hrát podle toho, jak pohádka postupuje anebo dle vlastní fantazie a třeba příběh úplně celý otočit.
Obrázek sám o sobě nemá tolik prvků, jako předchozí ale tento bych využila pro orientaci v prostoru - nahoře, dole, vlevo, vpravo. Kde je plot? Na jaké straně je jeden strom apod. I z mála se dá vymáčknout hodně.
Hracích prvků je tedy celkem 17. Jedná se o drobné prvky, kterou jsou různě kombinovatelné - jako například vítr můžete dát na vlka jakože fouká, ale můžete ho dát taky na komín jako kouř. Na domeček můžete přidat oheň a kotlík ale na který? Na slámu? Ta shoří. Na dřevo? To shoří. I takhle dítko může uvažovat a učit se zároveň, že oheň dokáže spálit dřevo i slámu ale cihly ne. A stejně tak proč vlk sfoukne slámu i dřevo, ale cihly ne.
ZÁVĚREM
Miluju takhle zručný lidi a závidím každému, kdo umí malovat a kreslit. Já si to vždycky přála umět a chodila jsem i na výtvarku do lidové školy umění, ale paní učitelka mě neměla ráda, protože jsem byla upovídaná a neustále jsem si s někým chtěla povídat a na konci roku mi řekla, abych už v dalším roce nenastupovala. A tak skončil můj pokus o výtvarnou kariéru.
A co se týče aktivních pohádek, tak mnohdy stačí opravdu málo k dětské radosti a s jedním obrázkem si vyhrajete na tolik způsobů. Stačí jen chtít a nehledat zbytečně složitosti, nepřemýšlet nad tím zbytečně moc a spíše nechat s obrázkem pracovat dítě. To pak budete překvapeni, co vymyslí :-).
S kvalitou obrázků jsme spokojení. Laminace je provedena dobře, nikde žádná vada ani chybka - což se často nepovede ani mně a to máme nalaminováno tuny papírů. Vše je precizní a je vidět, že Simona tvoří opravdu s láskou. Připomínám, že veškerou její tvorbu najdete na Facebooku jako Aktivní obrázky.
Cena: 80Kč hotové (40Kč pdf)
Žádné komentáře:
Okomentovat